Ľudia po päťdesiatke o tom zvyčajne ani nevedia, ale stávajú sa ohrozeným druhom. Nájsť si prácu je ťažké. Príčinou je – hoci zamestnávatelia to nepriznávajú – kult mladosti. Všetko nad tridsať je staré, neperspektívne, nevýkonné. Východiskom pre seniorov a nezamestnaných je často vzdelávanie.
Deti vyrástli, „povinných aktivít“ ubudlo a času je viac. A tak sa stalo, že čoraz viac seniorov, ktorých štatistika označuje ako 50+, si hľadá uplatnenie aj mimo pracoviska. Aj sami päťdesiatnici často prichádzajú na to, že treba zmeniť spôsob života.
Ján Kelo pred niekoľkými rokmi založil neziskovú organizáciu Proacademy. Jej prioritou je vzdelávanie. Presnejšie – celoživotné vzdelávanie. Od roku 2009 je Proacademy súčasťou medzinárodného programu Grundtvig, ktorý patrí do európskeho projektu celoživotného vzdelávania Lifelong Learning Programme (LLP). Cieľom Proacademy je spájať ľudí, napríklad ľudí zo slovenskej jazykovej školy s ich rovesníkmi v zahraničí. Hovoriť o rovesníkoch je dôležité, lebo ide o seniorov.