Je to aj skúsenosť Petry Naništovej z Bratislavy, ktorá s manželom hneď po narodení založila deťom životné poistky a mesačne im odkladá tridsať eur. „Využívame klasické životné poistky s úrazovým poistením. Časť peňazí, ktoré im odkladáme, im budeme môcť vybrať a dať, keď to budú najviac potrebovať v dospelosti,“ tvrdí Petra. Podobne rodina Jána Vojtašáka z Topoľčian plánuje odkladať približne sedemdesiat eur mesačne na sporenie svojmu novonarodenému dieťaťu. Plánujú mu sporiť pätnásť rokov, a to prostredníctvom životného poistenia, sporiacich účtov v bankách i cez stavebné sporenie. Zaujíma ich, koľko môžu ako rodičia dieťaťu ušetriť.
Pri životnom poistení záleží aj na poplatkoch za konkrétny produkt. Pri mesačnej platbe sedemdesiat eur a odhadovanej výkonnosti fondov zhruba päť percent sa výnos môže pohybovať okolo 15 800 eur. Bez výnosu by usporená suma bola zhruba dvanásť a pol tisíca eur. Pri využití stavebného sporenia môžu rodičia rátať s garantovaným úrokom dve percentá a štátnou prémiou. Nasporená suma sa vyšplhá približne na 15 100 eur. Z tejto sumy ešte treba odpočítať poplatok za uzatvorenie zmluvy, ktorý sa priemerne pohybuje od 33 do 126 eur. Ak si Vojtašákovci zvolia sporiaci účet, o pätnásť rokov dosiahne výška úspor pri úrokovej sadzbe 1,8 percenta ročne niečo vyše štrnásť- tisíc eur, kalkuluje Milan Repka z Fincentra Slovensko.
Kritériá sporenia. Pri sporení záleží nielen na sume, ktorú chcú rodičia deťom odkladať, ale aj na tom, kedy tak začnú robiť. Platí, že čím skôr so sporením začnú, tým dlhšie sa úspory budú zhodnocovať a na nasporenie plánovanej sumy im stačí odkladať menšie sumy. Do popredia záujmu rodičov sa v súčasnosti pri sporení dostávajú práve kombinácie sporiacich či termínovaných účtov, kde má klient peniaze dostupné kedykoľvek, rovnako aj životné poistenia, ktoré môžu zabezpečiť výnos, pokiaľ sú správne nastavené.