Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa podnikateľov v druhom štvrťroku 2011 opäť mierne zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), je 90,4 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje pokles o 0,51 percenta.
K pociťovanému zhoršeniu prispel najmä dlhotrvajúci nevyhovujúci stav v oblasti vymáhateľnosti práva. Poklesu indexu na historické minimum nezabránili ani snahy vlády o zlepšenie prostredia pre podnikateľov, ktoré sú sčasti neutralizované neistotou na svetových trhoch.
V druhom štvrťroku 2011 zaznamenala najväčší pokles položka vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva. Táto oblasť, ktorá patrí medzi dlhodobo najviac kritizované, klesla o 4,98 percenta na aktuálnu hodnotu 19,7 bodu. Medzi podnikateľmi pretrváva veľmi nízka dôvera k súdnemu aparátu. Nespokojní sú najmä s dĺžkou trvania sporov a nedostatočnou nestrannosťou ľudí pracujúcich v súdnictve. Značná časť kritických ohlasov súvisí aj so slabou ochranou veriteľov, ktorá sa prejavuje nízkou úspešnosťou pri vymáhaní pohľadávok. Pozitívnu zmenu v oblasti súdnictva by mohla priniesť schválená Novela zákona o prokuratúre, s účinnosťou od 1. októbra 2011, ktorá je medzi podnikateľmi hodnotená pozitívne, no praktické dopady tejto novely bude možné hodnotiť až s odstupom času. Podnikatelia očakávajú viac opatrení s okamžitým účinkom.