Vo svete online zločinu prichádza k zásadnému obratu. Kybernetickí zločinci menia svoju stratégiu – výrazne sa odkláňajú od využívania hromadného spamu a prechádzajú na osobnejšiu formu útokov s vyšším finančným dopadom na organizácie. Uvádza to spoločnosť Cisco vo svojej bezpečnostnej správe.
Podľa prieskumu, ktorý vypracovala divízia Cisco Security Intelligence Operations sa objavil trend vysoko personalizovaných útokov využívajúcich metódy napádania obsahujúce malware. Tieto sú zamerané na špecifického užívateľa alebo skupinu.
Výnosy z hromadných útokov e-mailom klesli o viac ako 50 percent (júl 2011 = 500 miliónov USD, júl 2010 = 1,1 miliardy USD). Objem hromadného spamu sa v období jún 2010 až jún 2011 prepadol z hodnoty 300 miliárd správ denne na 40 miliárd správ denne. Narastajú cielené útoky ako napr. spearphishing (trojnásobne) alebo iné formy personalizovaných podvodov (štvornásobne).