Podľa krátkeho prieskumu Profitu na sociálnej sieti má dnes väčšina ľudí názor, že pokým sa dožijú dôchodkového veku, penzia už existovať nebude. Znie to ako vtipná recesia, ale podľa viacerých niekde vo vzdialenej budúcnosti môže prísť moment, keď na financovanie dôchodcov z akýchkoľvek dôvodov nebudú bez dodatočného zadlžovania dostatočné úspory. Pre ľudí, ktorí sa aj dnes spoliehajú na pravidelné mesačné dôchodcovské „výplaty“, je to celoživotnou nočnou morou.
NEPRIMERANÁ ÚMERA. Nie je to pritom nereálny scenár. Nesporiť si takpovediac na vlastné tričko je nezodpovedné. „Pred štyridsiatimi rokmi asi málokto veril, že na Slovensku budeme vyplácať dôchodky v čistej hodnote vyššej, ako je hrubá mzda – bez ohľadu na to, či je to primerané alebo nie. Na jednej strane vzhľadom na vývoj situácie vo svete by sme nemali byť úplne skeptickí. Na strane druhej však treba počítať so skutočnosťou, že dôchodky pracujúcich budú v priemere závisieť od kúpnej sily budúcich pracujúcich. Ak dnes nebude rásť, poklesne aj kúpna sila dôchodcov,“ tvrdí Radovan Ďurana, analytik INESS. Eva Sadovská z Poštovej banky upozorňuje na súvisiaci jav, že kým vlani na sto detí pripadlo 81 obyvateľov vo veku nad 65 rokov, tak ešte v roku 2005 to bolo o desať menej.
Dodáva zároveň, že rozvinuté krajiny stihli vďaka absencii centrálne riadenej ekonomiky vygenerovať podstatne vyššiu hodnotu majetku a ľudského kapitálu, ktorú vidieť vo vyššej životnej úrovni a tým aj vyšších dôchodkoch. „Ak chce štát valorizovať dôchodky, bude musieť zvýšiť odvody, dane alebo vek odchodu do dôchodku. Financiám pomôže vyššia zamestnanosť, stačiť to však asi nebude,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.