Koncern General Atomics (GA) profituje z víťazných ťažení a objednávok doslova dodnes. Denník New York Times overuje správu z Líbye, že bestseller výrobcu – model Predator – zastavil raketovými strelami konvoj vozidiel, v ktorom unikal líbyjský vodca Muammar Kaddáfí. Nasledovala prestrelka, v ktorej diktátor údajne prišiel o život.
ŽIADNE HRAČKY. Prvý Predator (v preklade dravec) absolvoval úspešný skúšobný let pred sedemnástimi rokmi. Odvtedy sa vďaka pokrokom v digitálnej optike a v informačných technológiách tieto lietadlá upravujú podľa potrieb odberateľov. Škála ich využívania vo vojenskom a civilnom sektore je čoraz pestrejšia. Najrozšírenejší bojový model MQ-1 má rozpätie krídiel iba necelých pätnásť metrov a s prázdnymi nádržami má nižšiu hmotnosť ako malolitrážny automobil. Vo vzduchu sa môže neprerušene zdržiavať vyše 24 hodín, pričom si vystačí so štvorvalcovým motorom s pohonom sotva presahujúcim sto koní. Miniaturizované verzie Predatora sú podstatne menšie, ľahšie, vrtkejšie aj lacnejšie. Lietajúci stroj je len viditeľným komponentom systému, ku ktorému patrí pozemná kontrolná stanica, primárna sústava satelitnej komunikácie a obslužný personál. Nemôže byť preto len hračkou, ktorá lieta a strieľa.
POSLANIE LIETADIEL. Novú kapitolu začali bezpilotné lietadlá otvárať prechodom na satelitnú navigačnú techniku. Tá bývala najprv len doménou ozbrojených a spravodajských síl dvoch hlavných niekdajších jadrových veľmocí: USA a Sovietskeho zväzu. Kým americké vojnové letectvo sa dokázalo zmieriť s kvílivým hlukom motorov prvých prototypov, túžila Ústredná spravodajská služba CIA po bezpilotných prieskumných lietadlách, ktoré by mohla vysielať do tylu nepriateľa. V takých podmienkach má každý stlmený decibel cenu zlata. Spustila preto projekt modelov Predator. Mali to byť dravce krúžiace sotva počuteľne vo vzduchu, aby odtiaľ vysielali do kontrolného centra cenné vizuálne informácie. Z dostupných údajov vyplýva, že projekt zverila firme General Atomics a tá potom vytvorila na výrobu týchto strojov divíziu General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) .