V zahraničí pracuje čoraz viac Slovákov. Desať rokov v Londýne, štyri vo Viedni, päť v Prahe, pomedzi to práca, nie brigáda, na Slovensku a ste na dôchodku. Hoci väčšina ľudí pracuje v cudzine, keď ešte na starobu nemyslí, je dobré vedieť, s čím môžu v budúcnosti počítať. Dlhodobá práca v zahraniční dokáže výrazne zlepšiť váš dôchodok.
Pravidlá, kedy môžete ísť do dôchodku a ako dlho naň treba prispievať do sociálneho systému, sa v jednotlivých krajinách líšia. „Inak sa posudzujú podmienky nároku na dôchodok, ak má Slovenská republika s danou krajinou uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení, a inak v prípade, ak poistenec mal poistenie v nezmluvnej cudzine,“ hovorí Jana Ďuriačová, hovorkyňa Sociálnej poisťovne, pod ktorú dôchodky zo zahraničia spadájú.
S väčšinou krajín zmluvy podpísané máme. V takom prípade, aby mal človek nárok na dôchodok, musel v krajine odpracovať aspoň rok. Pokiaľ ste pracovali a odvádzali poistenie vo viacerých krajinách, dostanete dôchodok z každého štátu. Do úvahy sa berie aj doba poistenia v členských štátoch pred vstupom Slovenska do EÚ.