Napriek všetkému, čo v živote dokázal, mal v sebe Angličan John Whitmore pokoru. Na každú otázku vyčerpávajúco odpovedal a priznal sa aj k najhlbšej podstate životných pohnútok. K automobilovému športu ho nepriamo priviedli úspešní rodičia, ktorým sa narodil dosť neskoro. Mama mala štyridsať rokov, otec 62 a nemal rád autá. Preto sa mladý John rozhodol pretekať práve na autách. Chcel rodičom ukázať, že uspieť dokáže aj bez ich pomoci. Prvý britský šampionát vyhral v roku 1961. „Keby som sa narodil vo Švajčiarsku, bol by som lyžiarom,“ smeje sa J. Whitmore.
Pretekár psychológom. Keď v 28 rokoch úspešnú kariéru pretekára skončil, bol to pre ostatných šok. John nabral potrebné sebavedomie, uspokojil ego a začal hľadať hlbšie naplnenie a vnútorné bohatstvo štúdiom psychológie a psychoterapie v Kalifornii. „Keby som počas športovej kariéry vedel, čo som sa naučil v Kalifornii, bol by som ešte úspešnejší. Chcel som to odovzdávať ďalej,“ hovorí. Splnil si aj iné sny – založil lyžiarsku a neskôr tenisovú školu.
Po rokoch sa J. Whitmore rozhodol zúročiť športové skúsenosti i štúdium a aplikovať ich vo svete biznisu. Spolu s ďalšími úspešnými kolegami založil spoločnosť Performance Consultants International, ktorá sa venuje koučingu a obchodnému vedeniu. „Dnes sa pri svojej práci čoraz viac stretávam s podnikateľmi tajne pohŕdajúcimi systémom, ktorého sú súčasťou. Sťažujú sa na nedostatok firemných hodnôt. Vedia, že ich produkty a služby majú malú dôležitosť. Boli by radi mimo tohto systému a radi by robili niečo zmysluplnejšie, ale majú hypotéku, mercedes a deti v súkromných školách. Keby ich deti nemali značkové oblečenie, akým sa honosia ich vrstovníci, mali by pocit, že o niečo prichádzajú, že sú zraniteľní. Na to, aby ste vystúpili z radu, treba väčšiu odvahu, ako vie väčšina ľudí zvládnuť. Takže si zase oblečú oblek a kravatu a slúžia systému, ale čoraz častejšie vyzerajú z okna. Duch sa v takýchto ľuďoch búri a oni si čoraz častejšie kladú ťažké otázky,“ hovorí o svete dnešného manažmentu J. Whitmore.