Medzinárodný festival Víkend atraktívneho divadla (VAD) vo Zvolene, ktorý vznikol náhodne presne v deň nežnej revolúcie, dnes bojuje proti komercii.
Od 17. do 20. novembra už po dvadsiaty tretíkrát priniesol na stredné Slovensko nové pohľady a myšlienky prostredníctvom súčasného divadla, hudby, filmu a výtvarného umenia.Do zvolenského Domu kultúry ŽSR sa tlačia ľudia, prekvapujúco veľa ľudí. Niektorí dokonca majú festivalové pernamentky. Hľadisko so svojou kapacitou nestačí a organizátori pridávajú ďalšie sedadlá. „Festival VAD má dlhú tradíciu. Počas dvadsiatich troch rokov sa nám tu už vystriedali generácie divákov. Tento rok sa nám podarilo zorganizovať ho, hoci podporu od Ministerstva kultúry SR sme nedostali,“ hovorí výkonný riaditeľ a zakladateľ festivalu VAD Boris Kršňák. Festival každoročne prináša to najzaujímavejšie, čo počas uplynulej sezóny vzniklo na českej a slovenskej divadelnej scéne, ale aj v okolitých štátoch.
Keď sa na Sliači rodil prvý ročník Festivalu VAD 17.11 1989, vtedy ešte organizátori netušili, aký symbolický dátum si vybrali. O deň neskôr malo vystupovať pražské divadlo Jitro modré slonice s komediálnym autorským predstavením trojice hercov. Z pražského rýchlika však vo Zvolene vystúpil len jeden, Ondřej Mrázek. Ten priniesol prvé správy o udalostiach na Národní tříde, druhí dvaja herci tam ostali. Informácie od aktívneho účastníka demonštrácie poznačili celý festival. „Mali sme hrať predstavenie TANAP, ktoré režíroval Blaho Uhlár. Obrazy ako malé hračkárske tanky schádzajú z Tatier či muž mávajúci s veľkou červenou zástavou boli veľmi emotívne. Všetkým pripomínali, že po odohratí predstavenia zasiahne polícia. Vo vzduchu bolo cítiť strach,“ spomína na dramatické udalosti bývalá členka trnavského divadelného súboru Disk Daniela Gudabová.