Hoci sa vyjadruje v inotajoch podobných arabskému svetu, Spojené arabské emiráty sa pre Joa Situ stali domovom pred necelými piatimi rokmi. „Absolútny nedostatok finančných prostriedkov na trhu a následné zníženie likvidity boli najväčšou výzvou,“ spomína si na realizáciu zatiaľ svojho najväčšieho projektu.
ÚTEK Z OSTROVA. Do Dubaja prišiel v roku 2006, aby sa ujal vedenia spoločnosti Nakheel Hotels. Podobne ako mnoho iných Austrálčanov vo svete aj on vyrastal s niečím, čomu jeho krajania hovoria „wanderlust“– potrebou dostať sa preč z južnej zeme a vidieť svet. „Pracovať v hotelierstve je azda najlepším spôsobom, ako s tým možno začať,“ hovorí J. Sita. Dubajskí šejkovia, ktorí vlastnia podiely v spoločnostiach ako Dubai World Group či Nakheel, s J. Sitom stavili na istotu. V rámci kolosálnych dubajských projektov a portfólia v New Yorku či Európe mu zverili spravovanie biznisu v hodnote štyroch miliárd dolárov. „Našťastie, mám za sebou tri dekády praxe, na ktoré sa môžem spoľahnúť, pokiaľ sa odo mňa požadujú rozhodnutia,“ hovorí Austrálčan, ktorý má k riadeniu ľudí osvedčený prístup – snaží sa byť svojim zamestnancom príkladom. „Sám od seba vyžadujem excelentné výsledky a to isté očakávam od môjho tímu. Koniec koncov, je to pre nich tiež to najlepšie.“ Podľa neho je totiž prirodzené a dôležité, aby mal každý priestor robiť to, kvôli čomu bol prijatí do zamestnania.
NOVÉ PRÍSTUPY. Hoci v biznise, v ktorom sto miliónov dolárov neznamená veľa, je priestor na chyby minimálny. „Robiť chyby môže znamenať aj to, že potrebujete vyskúšať niečo nové, a preto hľadáte nové možnosti ako rásť. To je pre úspech kľúčové. Samozrejme, nemal by to byť priveľmi častý argument,“ vysvetľuje s úsmevom J. Sita. Jediná hlúposť, ktorú v súvislosti s chybami môžete urobiť, je však podľa skúseného manažéra to, že sa z nich nedokážete poučiť. Podobný prístup vraj chce presadzovať aj v hotelierskej spoločnosti Best Hotel Properties (BHP), kde zasadol na post predsedu dozornej rady. Situácia si vyžaduje nový prístup. „Je nemožné predpovedať, do akej miery globálna ekonomika nakoniec ovplyvní náš priemysel. Isté je, že budeme čeliť novým problémom a nepoznaným výzvam.“