Zmeny sa v budúcom roku budú týkať predovšetkým úrokových sadzieb pri hypotékach aj úveroch na bývanie. Stále nás pritom zaujíma najmä to, akú výslednú úrokovú sadzbu dostaneme – pri schválení úveru i pri jeho obnove. Podľa toho si treba jednotlivé banky a ich ponuky porovnávať a podľa toho, či v banke ostať alebo nie, sa pri koncoch fixácie rozhodovať.
Úroky rozdelené a vopred. „Výsledný úrok bude klientov zaujímať najviac aj naďalej,“ uvádza Milada Šebestyénová, produktová manažérka pre hypotekárne úvery vo VÚB banke. Po novom však bude mať úroková sadzba uvedená v zmluve a následne aj pri každej obnove úroku dve časti – základný úrok (ten si bude môcť každý porovnať s konkurenciou a banka ho bude povinná zverejňovať) a hrubú maržu. „Banka je v zmysle novely zákona o bankách povinná zverejňovať na svojej internetovej stránke výšku základnej úrokovej sadzby,“ hovorí Mária Horváthová z Dexia banky.
Hrubú maržu pritom banka nemusí zverejniť, je povinná uviesť ju iba klientovi pri schválení úveru či obnove sadzby. On si môže porovnať, ako sa obe časti jeho úrokovej miery vyvíjajú, či je pre banku dôveryhodnejší, a teda jeho osobná riziková marža klesla alebo vzrástla. Banky na druhej strane tvrdia, že nový zákon presne nedefinuje, čo majú tieto dve zložky obsahovať. Je preto možné, že v každej banke sa budú skladať z iných položiek. Zároveň budú banky povinne pri obnove fixácie úrokovej sadzby klienta informovať o výške novej sadzby dva mesiace vopred. „Klient si tak v dostatočnom časovom predstihu bude môcť ponuky bánk porovnávať a v prípade, že nebude spokojný s novou úrokovou sadzbou, môže úver bezplatne predčasne vyplatiť a prejsť do inej banky,“ vysvetľuje Alena Walterová z VÚB.