Digitálne manipulovať snímky sa vraj nepatrí, lebo to skresľuje realitu. Nemeckého fotografa Andreasa Gurskeho skostnatený tradicionalizmus netrápi. Realita nie je len jedna a na tejto myšlienke stojí umenie. Individuálny pohľad, zážitok pre umelca aj diváka.
A keďže je Andreas umelecký fotograf, môže si dovoliť fotografovať nemeckú rieku Rýn, na počítači odstrániť psičkárov, ich psov a prípadne aj výletníkov, ktorí sa vybrali na prechádzku po brehoch veľtoku. Snímka má i tak svoje čaro. Natoľko silné, že ju na aukcii v Christie‘s predali 8. novembra anonymnému záujemcovi za 4,3 milióna dolárov. Snímka Rýn II sa tak stala najdrahšou fotografiou v histórii.
Slobodný život. „Som na Maldivách a je tu strašná nuda,“ napísal mi v jednom z e-mailov Filip Kulisev. Tá veta pekne ilustruje, aký život tento mladý fotograf vedie. Neustále na cestách. Čím netradičnejšie a možno aj nebezpečnejšie miesto v divočine, tým lepšie. Turisticky preľudnené Maldivy nie sú pre F. Kuliseva typickým miestom práce.