Vďaka fúziám a akvizíciám predali private equity investori v januári a februári 2012 zo svojich investičných portfólií podniky v celkovej hodnote 20,4 miliardy amerických dolárov.
Na porovnanie – je to približne o 15 percent viac než v septembri a októbri minulého roka, keď zaznamenali najhorší výsledok. Medziročné porovnanie so začiatkom roka 2011 už nevychádza tak priaznivo. V januári a februári 2011 sa totiž formou fúzií a akvizícií realizovali odpredaje spoločností, tzv. exity za 32,7 miliardy dolárov. Výsledky potvrdzujú trend solídnej investičnej aktivity, na druhej strane však prudký pokles hodnoty jednotlivých odpredajov. Vyplýva to z medzinárodnej štúdie Global private equity watch, ktorú pravidelne spracúva spoločnosť Ernst & Young. Zatiaľ čo v Amerike bola hodnota exitov realizovaných private equity investormi v priebehu roka 2011 viac-menej stabilná, Ázia zaznamenala mierny nárast a Európa sa výrazne prepadla, čo spôsobila predovšetkým dlhová kríza eurozóny.
„V ostatných niekoľkých rokoch sa finanční investori vydali za hranice tradičných západných trhov,“ hovorí Peter Wells, partner Ernst & Young pre oblasť private equity v strednej a juhovýchodnej Európe. „Do centra ich pozornosti sa dostali rýchlorastúce ekonomiky, predovšetkým India, Čína a Brazília, ktoré vďaka dynamickému rozvoju strednej triedy ponúkajú množstvo zaujímavých investičných príležitostí. Podľa nášho názoru však nadpriemerné výnosy čakajú v budúcnosti len na tých, ktorí včas rozpoznajú potenciál ďalších krajín (tzv. frontier markets), ako sú napr. Poľsko, Turecko, ale aj Česká republika, alebo tiež Kolumbia, Chile, Indonézia a Vietnam. Tieto ekonomiky vykazujú niektoré spoločné znaky s krajinami BRIC, ocenenie podnikov je v nich však realistickejšie a konkurencia nie je taká ostrá.“