Je v tom nejaký trik? Len do istej miery. Táto siedma najväčšia spoločnosť v Španielsku patrí zamestnancom a tí sa o prácu svorne delia. Dovoľuje im to systém, ktorý vymyslel a dlho zdokonaľoval ktosi, od koho to pôvodne nikto nečakal. Mladý katolícky kňaz José Arizmendiarrieta.
NEČAKAJ POMOC ZHORA. Plným menom José María Arizmendiarrieta Madariaga, ktorý túžil ako chlapec po chrabrých činoch vo vojenskej uniforme. Keď prišiel pri nehode o oko a uvedomil si, že ho do armády nezoberú, presedlal na žurnalistiku. Počas občianskej vojny 1936 – 1939 horlil tento baskický rodák ako reportér za ideály ľavicových republikánov. Tí prehrali vojnu a víťazní falangisti postavili jednookého Arizmendiarrieta pred popravnú čatu. Zachránil sa na poslednú chvíľu a oddal sa štúdiu teológie. Po vysviacke sa v roku 1941 ocitol na fare v mestečku Mondragón v západných Pyrenejach. Zaumienil si, že povznesie svojich miestnych mladých rovesníkov, najmä tú vrstvu, ktorej sa hovorilo povaľači. Dvadsaťšesťročný José ich neodsudzoval a pokúšal sa preniknúť pod povrch ich vonkajšej hrubosti. José dospel po rozhovoroch s nimi k záveru, že sú bystrí a netreba lámať nad nimi palicu. Zväčša boli schopní vyučiť sa nejakému remeslu a boli by aj chceli, keby sa v mestečku či v okolí nachádzala nejaká odborná škola.
Len čo José určil diagnózu, pustil sa do terapie. Do dvoch rokov založil odbornú školu Escuela Profesional. Prispela aj diecéza so zámerom, aby nové vzdelávacie zariadenie vštepovalo mládeži pevné kresťanské hodnoty. José z nich vyberal prvky z takzvanej Katolíckej sociálnej doktríny. Tú rozvinuli počas občianskej vojny ľavicoví kresťanskí intelektuáli. Po nastolení pravicovej diktatúry generála Franca ju José šíril v odpolitizovanej podobe. Prízvukoval podľa očakávania kresťanskú lásku, porozumenie a solidaritu, ale zároveň nabádal, aby sa ľudia viac spoliehali na vlastné sily a menej na pomoc zhora. Nebolo to bohorúhačstvo, pretože svojich žiakov oboznamoval so svojpomocnými roľníckymi a remeselníckymi tradíciami na baskickom vidieku. Siahali do stredoveku a José ukazoval, že ostávali platné.