Kto niečo má, nechce o to prísť. Preto si majetok treba zabezpečiť. Možností, ako každý deň neriešiť rovnaký problém zamykania nehnuteľnosti, overovania zámku dverí, skúšania poistiek na oknách, je na trhu veľa. Ako sa dá dnes zabezpečiť a aký je pohľad poisťovní?
Začnime tým, že na trhu nie je žiaden nástroj, ktorý by bol neprekonateľný, a ani žiaden poisťovací produkt, ktorý by dokázal pokryť všetky vami cenené majetky. Minulý rok sa podľa policajných štatistík udialo zhruba 11 900 krádeží vlámaním a okolo 760 lúpeží. V priemere teda asi tridsať skutkov denne. Najdôležitejšia zostáva prevencia - kontrolovať zámky či zavreté okná sa oplatí vždy. Až osemdesiatdva percent páchateľov vniká do rodinných domov oknami a terasovými dverami a nie vchodovými dverami. V roku 2011 počet vlámaní vzrástol a s tým aj počet zabezpečovacích zariadení a poistných produktov. Na čo teda pri zabezpečovaní nehnuteľnosti myslieť a podľa čoho sa rozhodovať?
V CENE MIXÉRA. Samozrejmosťou a najčastejšou ochranou sú kvalitné dvere a kvalitný zámok. Podľa portálu Poisteniedomov.sk bezpečnostné dvere zaručujú aj vyššie poistné krytie v prípade škodovej udalosti. Čím lepšie máte byt či dom zabezpečený, tým vyššie poistné krytie si môžete nárokovať.
„Štandardom sú už elektronické zabezpečovacie zariadenia, ktoré nie sú také drahé, ako si väčšina ľudí myslí, a môže si ich dovoliť aj bežný človek pre svoj byt. Ich sumy sa pohybujú v cenovej relácii zhruba ako vysávač alebo mixér. Samozrejme, zabezpečovacie zariadenie pre byt na dvanástom poschodí nestojí rovnako ako zabezpečovacie zariadenie pre šesťizbovú rezidenciu. Takéto zariadenie deaktivujete pomocou kódu. Cent- rom alarmu je ústredňa, ktorá poplach buď spustí, alebo nie. Zariadenie môžete ovládať aj pomocou karty, ktorú priložíte a zariadenie prečíta jej magnetický kód. Pri každej krádeži dôjde k prekonaniu vchodových dverí či ich zámku. Na trhu dostanete zámky s magnetickým detektorom, ktorý keď je otvorený násilím, vyšle signál ústredni a tá spustí poplach" konkretizuje možnosti portál.
Leto je najzvyčajnejším obdobím na krádeže. Ráta sa s tým, že ľudia sú v bytoch a domoch menej alebo sú odcestovaní. Prepojenie zabezpečenia nehnuteľnosti s poistkou je teda najčastejším riešením. Poistné produkty z toho dokonca vychádzajú.