Euro je vzhľadom na svoj význam a postavenie pre falšovateľov zaujímavejšou menou, ako bola kedysi slovenská koruna. Dôvod je jednoduchý. Je spoločnou menou pre viac ako 330 miliónov ľudí v sedemnástich krajinách Európy. „Spolu s americkým dolárom je najčastejšie používaným platidlom na svete. Zhruba pätnásť percent eurobankoviek a mincí koluje aj mimo eurozóny. V porovnaní s lokálnymi menami má teda euro výrazne iné postavenie,“ vysvetľuje Dušan Rojek, špecialista odboru riadenia peňažnej hotovosti Národnej banky Slovenska.
Jedným dychom však dodáva, že vďaka vyspelým ochranným prvkom sú eurové bankovky jednou z najlepšie chránených mien a v EÚ patríme medzi krajiny s nižšou mierou výskytu falzifikátov. V minulom roku pripadlo na území Slovenska na jeden milión kusov bankoviek v obehu zhruba 58 falzifikátov a na milión mincí v obehu štyri kusy falzifikátov.
„Pravdepodobnosť, že sa fyzická osoba stretne s nimi reálne, je veľmi nízka. Napriek tomu je však opatrnosť na mieste,“ upozorňuje D. Rojek. Vyjadrené číslami – na jeden falzifikát bankovky pripadá viac než 17-tisíc pravých bankoviek. Ak vychádzame z predpokladu, že denne by človek prijal tri bankovky, matematicky by sa k nemu falzifikát mohol dostať približne o pätnásť a trištvrte roka. Minca za čas dlhší, ako je priemerný život človeka.