Ako rozprávať o niečom, čo ešte na Slovensku nemá ani pomenovanie? Okľukou. Ako s tým pracovať, merať to a vyhodnocovať? Zložito. Najmä ak k tomu prirátate fakt, že Ľubor Košťál z Ústavu biochémie a genetiky živočíchov Slovenskej akadémie vied v Bratislave pracuje s „nemými tvárami“. Súčasťou jeho práce je filozofia: „Nie sme všetci vegetariáni, čo je prirodzené. Ale ak už zvieratá chováme, máme za ne etickú zodpovednosť.“
Klietkový chov nosníc vníma verejná mienka negatívne, čo bolo jedným z dôvodov, prečo ho európska legislatíva od roku 2012 zakázala. Podľa Ľubora Košťála z Ústavu biochémie a genetiky živočíchov Slovenskej akadémie vied sa však doteraz vedci stopercentne nezhodli na tom, či je lepší klietkový alebo alternatívny chov.
Klietkový chov neumožňuje nosniciam niektoré prejavy normálneho správania, ale z hľadiska ľahšieho dodržiavania hygieny predstihne alternatívny. Aj pohyb, ktorý nosniciam výbeh pri alternatívnom chove umožňuje, môže byť potenciálnym zdrojom zdravotných problémov. Zvyšuje sa možnosť výskytu parazitov aj znečistenie vajec trusom.