Peniaze nie sú všetko. Benefity sú niekedy viac. Moderný spôsob odmeňovania, pri ktorom môžete v extrémnych prípadoch v rámci firemného paintballu zastreliť šéfa alebo počas vianočného večierku na tanečnom parkete vytriasť dušu z neomylnej šéfky.
Nenárokovateľnú, ale zaujímavú formu odmeňovania oceňujú zamestnanci i zamestnávatelia. Do určitej miery je ukazovateľom spoločenského statusu vo firme. Služobné auto, nadštandardnú zdravotnú starostlivosť, tablet, notebook nemá vo firme hocikto. Prieskumy ukázali, že zvýšenie platu po uplynutí troch mesiacov zamestnanec vníma ako samozrejmosť, ale vstupenky na kultúrne a športové podujatia v ňom zanechávajú pocit vďačnosti dlhšie. Poskytovaním benefitov zamestnávatelia ušetria na odvodoch a súčasne zamestnancovi preukážu, že si ho vážia.
ŽIADNA NOVINKA. Benefity nie sú novinka, ich história siaha do Veľkej Británie roku 1849. William Wilson a Benjamin Lancaster, majitelia spoločnosti Price Patent Candles Company, poskytli ako prví pracovníkom nočných zmien stravu zadarmo. Pre svojich zamestnancov vybudovali ubytovne, kostol, obchod a knižnicu. Zaviedli systém odmeňovania odvíjajúci sa z podielu na zisku a vytvorili penzijný fond. „Najčastejšie poskytovanými benefitmi v roku 2012 sú flexibilný pracovný čas, mobilný telefón na súkromné účely a nápoje na pracovisku zadarmo. K dispozícii ich má viac ako dvadsať percent zamestnancov,“ objasňuje situáciu na Slovensku Miroslav Dravecký, projektový manažér online prieskumu Platy.sk. Upresňuje, že nefinančné benefity najviac poskytujú firmy v odvetviach ako lízing, informačné technológie, telekomunikácie, poradenstvo, výroba, prenos a rozvod elektriny, poisťovníctvo, výroba, prenos a rozvod plynu a centrá zdieľaných služieb. V týchto odvetviach disponuje minimálne jedným benefitom vyše osemdesiat percent zamestnancov.