Je dobré vyjasniť si, čo znamená tlak, ktorí manažéri často pociťujú. Ide o veľmi subjektívnu záležitosť. Myslím si, že skutočný tlak zažíva manažér vtedy, keď je presvedčený, že počet alebo rozsah úloh presahuje kapacity jeho samotného alebo tímu, ktorý vedie. A pritom dá súhlas vedeniu, že misiu splní. Všeobecne platí, že človek podá taký výkon, na aký si myslí, že má. Pritom záťažové situácie posúvajú možnosti človeka oveľa ďalej, často aj na prekvapenie jeho samého. Súčasnosť je osobitá tým, že svojimi nárokmi zásadne posúva hranice individuálnych možností manažérov.
Okrem splnenia náročných cieľov však prináša do života manažérov aj odvrátenú stranu úspechu – vyčerpanosť, vnútornú vyprahnutosť, otázky zmysluplnosti. Tieto symptómy sa u manažéra nedostavujú pri plnení úloh, ktoré sú hodnotovo integrované –„to, čo chce odo mňa firma, je to, čo chcem ja“. V tom tkvie priame premostenie do firemnej kultúry.
ČO JE FIREMNÁ KULTÚRA. Mnoho firiem víziu firemnej kultúry popisuje rôznymi atribútmi. Najčastejšie sa stretávam s pojmom: chceme rozvíjať silnú firemnú kultúru. Aká to je? Keď mám v tíme silných lídrov odolných proti výkyvom počasia?