Milióny Američanov si na prelome rokov v atmosfére hroziacej rozpočtovej krízy neprestávajú klásť otázku, či by sa ich krajine viedlo lepšie, keby ju viedol vyzývateľ Baracka Obamu z novembrových prezidentských volieb Mitt Romney. Bol favoritom amerického podnikateľského sektora a na rozdiel od demokrata je aj úspešným podnikateľom. Volebné zápolenie vzbudilo oprávnený záujem o dynastiu Romneyovcov, mormónsku cirkev i jej domovský štát Utah.
Podľa prepočtov Forbesu disponuje neúspešný prezidentský kandidát Mitt Romney majetkom v hodnote 230 miliónov dolárov. K tomu treba prirátať vyčlenený trust pre jeho päť synov. Redakcia Forbesu sa nedostala k údajom o offshorových účtoch a akciových podieloch, ktoré podľa neoficiálnych odhadov zdvojnásobujú celkovú hodnotu imania tohto 65-ročného mormóna. Rodina Romneyovcov by mohla celkove vlastniť doma a v zámorí zhruba ďalšiu polmiliardu dolárov, čím sa dá o nej hovoriť ako o miliardárskom rodinnom klane. Aj ako o päťgeneračnej politickej dynastii patriacej zároveň k smotánke mormónskej cirkvi.
Korene Romneyovcov siahajú na území Spojených štátov do začiatku devätnásteho storočia a úzko súvisia s vynorením sa mormónov na náboženskej mape USA. Mormónsku cirkev založil v roku 1830 v štáte New York mladý farmársky syn Joseph Smith na základe sledu zjavení, ktoré údajne mával od chlapčenských liet. Po niekoľkých rokoch dostala cirkev dodnes platný názov The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints. V USA používa skratku LDS alebo neformálne označenie mormónska cirkev či mormóni. Na Slovensku je registrovaná ako náboženská spoločnosť od októbra 2006 pod názvom Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní.