Čína sa pokúšala nedávno strhnúť na seba pozornosť takzvaným čínskym Dubajom – luxusným rezortom zvaným Fénixov ostrov, ktorý pomaly vyrastá pri juhočínskom meste Sanya. Znovu sa však potvrdilo, že na vizionárov z arabskej púšte ešte stále nemá.
BRITI CHYTILI ZLATÚ RYBU. Megalomanské projekty vedia jednoducho saudsko- arabskí investori lepšie dokončovať a najmä financovať. Bublina čínskeho futuristického projektu na umelých pieskových ostrovoch v tropickom mori nateraz praskla. Ceny tamojších – stále nedokončených – nehnuteľností sa v ostatných mesiacoch výrazne prepadli a odhalili chúlostivosť takýchto veľkých projektov. Sedemhviezdičkový hotel, ktorý miestna agentúra cestovného ruchu vyhlasovala za ôsmy div moderného sveta, tak ostáva stále nedokončený, pričom výstavba sa môže ťahať ešte roky. Na rozdiel od čínskych pieskovísk sa však v arabskej hre nerátajú nájmy za štvorcové metre, ale cena prevratnej idey. Len tak sa môže zrealizovať najnovší projekt komplexu Kingdom Tower (Kráľovská veža), ktorý sa má týčiť do výšky presahujúcej jeden kilometer. Jeho iniciátor princ Alvalíd bin Talál je našťastie dostatočne tvrdohlavý. Až natoľko, že je ochotný naň minúť takmer miliardu dolárov.
Tisícmetrový mrakodrap preňho postavia prestížne britské firmy Mace a EC Harris, ktoré stavali aj londýnsku budovu Shard (Črep). Kráľovská veža, ako sa bude volať nový mrakodrap, londýnsku vežu trojnásobne prevýši. O stosedemdesiat metrov prekoná aj v súčasnosti najvyššiu budovu sveta Burdž Chalífa (Kalifova veža) v Dubaji.