Za štyri roky odvtedy, čo Profit po prvý raz písal o výrobe tofu v podniku Alfa Bio v Kremničke pri Banskej Bystrici, sa tržby takmer zdvojnásobili a rastie aj export do Česka, Poľska a Maďarska. Firma nasleduje zaujímavý koncept, ktorému verí, a tvrdí, že má na našich trhoch potenciál rastu. Veď priemerná ročná spotreba tofu na Slovensku je iba sto gramov na hlavu, kým na ostrove Okinawa, kde je najviac dlhovekých Japoncov, jediný človek zje desiatky kilogramov. V Japonsku poznajú tridsať druhov tofu a v USA či Kanade ho vyrábajú vo veľkom najmä preto, že s Japoncami sem prišli aj ich národné potraviny. Americký odborník na výživu, ktorý Lunterovcov navštívil, napísal, že v centre Európy objavil poeurópčené tofu, prispôsobené miestnym chutiam.
SLOVENSKÁ ALTERNATÍVA. Japonec má pred sebou aspoň desať mištičiek s kúskami ryby, zeleninou, ďumbierom i tofu a sám si jedlo kombinuje. Na rozdiel od mäkkého ázijského tofu je slovenská podoba pevná, aby si našinec do jedla aj zahryzol. U nás Američana príjemne zaskočili rôzne dochutené, okorenené a marinované „tehličky“ tofu. A to ešte neochutnal bezmäsité jaterničky, párky, salámy, tataráčik či „oškvarkovú“ nátierku. Z tofu možno urobiť aj chutnú alternatívu bryndzových halušiek.
Firmu Alfa Bio založil elektrotechnický inžinier Ján Lunter v roku 1991. Prežil dramatický boj o život matky chorej na rakovinu a k dostupným liekom pridal aj surovú stravu a ovocné šťavy. Medzi informáciami o zdravej výžive naďabil na tofu a s bývalým kolegom ho začal vyrábať v pivnici rodinného domu. Teraz spracujú v modernej prevádzke denne dve a pol tony sóje zo Slovenska na tri desiatky rôznych druhov výrobkov a sójové mlieko.