Do kategórie podnikateľov možno zaradiť viacerých ľudí. Môže to byť živnostníčka, ktorá popri materskej cez víkendy pečie torty, i biznismen so zabehnutým internetovým obchodom a stovkami platieb denne. Obraty na ich podnikateľských účtoch a počty finančných transakcií sú odlišné. Rozdielne budú aj účty, ktoré im banka na podnikanie ponúkne. Ako sa vyznať v spleti bankových produktov a ponuke účtov?
Banky zväčša rozlišujú podnikateľov s ročným obratom do milióna, niekde až troch miliónov eur a firmy, ktoré majú ešte vyšší obrat. Kým pre prvú skupinu platia väčšinou štandardné podmienky vyplývajúce z ich cenníkov, pri veľkých firmách je to už najmä o individuálnej ponuke.
NIE JE TO POVINNÉ. Veľkým klientom sa banky snažia ušiť podmienky na mieru. A to sa týka aj bežných účtov a poplatkov s nimi spojenými. Čím ide o zaujímavejšieho klienta z pohľadu banky, tým je banka ústretovejšia a dokáže ponúknuť väčšie úľavy. Pre menšie firmy a pre živnostníkov majú banky podmienky uvedené v cenníkoch a na webových stránkach. Zákon pritom nehovorí nič o tom, že by napríklad živnostník musel mať na podnikanie špeciálny podnikateľský účet. „Živnostník nemusí povinne disponovať bankovým účtom,“ potvrdzuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. Pri daňovej kontrole však treba predložiť množstvo dokladov, medzi nimi aj výpisy z účtu, na ktorom je vidieť pohyb financií súvisiacich s podnikaním. Ak si faktúry dávate vyplácať na súkromný účet, predložíte výpis zo súkromného účtu. „Pri spoločnom účte však môže dôjsť k problémom pri určení, ktoré platby sú súkromného a ktoré podnikateľského charakteru, a takisto pri kontrole môže byť zložitejšie preukazovať, že napríklad na podnikateľský účet pribudli prostriedky, ktoré nesúvisia s podnikaním, a teda ide o príjmy nepodliehajúce dani,“ hovorí D. Bednáriková.