Modrotlač je stará technológia, korene má v Ázii. Okľukou cez západnú Európu sa dostala na územie v strede kontinentu. V Šaštíne vznikla v roku 1736 prvá privilegovaná manufaktúra na výrobu modrotlače, niekoľko ďalších potom vyrástlo na rôznych miestach súčasného Česka a Slovenska. V Strážnici, moravskom mestečku neďaleko slovenskej hranice, vyrábajú modrotlač dodnes.
MODRÉ Z PLÁTNA. Sáva a František Jochovci už nie sú mladíci, rodinnú tradíciu neudržiavajú len zo sentimentu. O modrotlač je stále záujem, aj keď dnes už slúži viac ako ozvláštnenie šatníkov a interiérov. F. Joch vysvetľuje, že v ostatnom čase si folklórne skupiny obnovujú kroje, takže robia často špeciality, každý región má typické vzory. „Objednávky prichádzajú aj zo Slovenska, najmä zo Záhoria.“ Na veľkom stole mal František natiahnuté biele plátno, pracoval na potlači materiálu, z ktorého vyrobia mužské zástery, súčasti kroja v okolí Zlína.
Na začiatku je plátno. Najprv ho naškrobia, sušia, mangľujú, potlačia, nafarbia, perú a zasa sušia. Najnáročnejšou etapou je potlač. Drevenou formou sa na látku nanáša rezerva, čo je biela škrobovitá hmota, ktorá bráni preniknutiu farby do materiálu a vo výsledku vytvára biely vzor na tkanine. Formu musí František prikladať veľmi dôkladne, aby sa dobre obtlačila. Dôležitá je aj presnosť, okraje motívu sa nesmú prekrývať ani tvoriť medzery.