Prezieraví výrobcovia a obchodníci v Rakúsku i ďalších západoeurópskych krajinách ich pokladajú za zaujímavú solventnú cieľovú skupinu, s ktorou sa vyplatí rátať. Seniori tvoria pätinu obyvateľstva a bude ich čoraz viac. Majú solídny pravidelný a valorizovaný príjem. Netrápi ich nezamestnanosť, nemusia si privyrábať, aby vyžili, neinvestujú. Nemusia šetriť na bývanie ani na deti, ktoré už vyleteli z hniezda. Majú toľko času, koľko chcú a zdravie dovolí. Nuž si užívajú.
Viedenský Prater, veľtrh Senioren, najväčšie takého podujatie v Európe. Nevidel som tam vietnamských trhovníkov, predajcov čínskej kvality, šmelinárov či tovar, ktorý si dovolia medzinárodné reťazce hodiť iba na východný trh. Neboli tam ani Slováci, ktorí často nevedia, čo chcú a potrebujú, a preto míňajú bezhlavo. Nik nekričal, netlačil sa. Ochutnal som čerstvú jablkovú šťavu, počúval výrobcov biopotravín aj dietológov, ktorí učia národ v potravinách preberať. Z roka na rok pribúda vidieckych výrobcov rozličných čajov, korenín, biomarmelád. Banky a poisťovne šijú programy na seniorov. Dobre sa darí krajčírstvam, ktoré šijú malé série na nekonfekčné postavy. Aj geriatrickému či psychologickému poradenstvu i neziskovým organizáciám s programom pre starších spoluobčanov. V mestách majú niektorí slušný biznis aj z toho, že radia seniorom, aký pes či mačka sa k ich veku, naturelu i zdravotnému stavu hodí.
Cestovné kancelárie ponúkajú čoraz väčší výber dovoleniek ušitých na záujmy, potreby a možnosti seniorov. Napríklad kúpele, školy golfu, cesty za poznaním, kultúrou, lokálnou gastronómiou iných národov. Bývalá bankárka, čerstvá dôchodkyňa Elena Penzés-Stroblová, generálna tajomníčka Rakúsko-slovenskej spoločnosti z Viedne, hlási, že hitom sú jazykové školy v zahraničí. Sama sa učila španielčinu v Mexiku medzi ženami jej veku z viacerých európskych krajín. Čoraz viac ľudí z veľkých miest chodí na celú zimu k moru. Za úspory na kúrení si užívajú teplo, nie však horúčavy, a slnko, ktoré dáva optimizmus.