Dátové registre, ktoré sa úradníkom nechce sprístupňovať, môžu byť kľúčom k väčšej transparentnosti. A zrejme aj k novým podnikateľským príležitostiam a pracovným miestam.
Predstavte si, že prichádzate do reštaurácie a váš smartfón so zapnutou lokalizáciou vás upozorní, že navštívený podnik v ostatných mesiacoch opakovane porušil hygienické normy. Pri návšteve supermarketu vás iná aplikácia informuje, kedy a za čo dostala daná prevádzka od obchodnej inšpekcie pokutu. Keď niekam cestujete hromadnou dopravou, okamžite sa dozviete, ako sa najlepšie dostať tam, kam potrebujete, vrátane dĺžky cesty a odhadovaného času príchodu. Pri výbere nehnuteľnosti si môžete v mobile vyhľadať mieru kriminality či znečistenia ovzdušia v danej lokalite, alebo si preveriť, či cez vyhliadnutý pozemok nevedie vysokotlakové potrubie plynu alebo iná infraštruktúra, ktorá bráni výstavbe.
NIE JE TO FIKCIA. Takéto a mnohé ďalšie aplikácie, ktoré obyvateľom v rôznych kútoch sveta uľahčujú život, skutočne jestvujú. Ich spoločným menovateľom je využívanie takzvaných otvorených dát, čiže voľne dostupných databáz alebo registrov, ktoré zhromažďuje prevažne verejná správa. Voľne dostupné dáta, napríklad o verejnej doprave, ktoré sa dajú ďalej strojovo spracúvať, dávajú šikovným ľuďom šancu premýšľať nad ich využitím a nad vytvorením užitočných softvérových služieb – či už komerčných alebo nekomerčných.