Ak sa opýtate ľudí, čo si myslia, že je najdrahšie na knihe, odpovedia, že tlač a papier. Je to jeden veľký a dobre vžitý omyl. Tlačiarenské náklady tvoria len desatinu z ceny knihy. To ostatné sú náklady na redakčnú prácu, autorský honorár, fotografie a ilustrácie, grafickú úpravu či prepravu kníh. „Logicky by e-kniha mala byť o desatinu lacnejšia oproti tlačenej verzii. V zahraničí už túto skutočnosť pochopili a cenový trend sa uberá týmto smerom. Ak však na Slovensku nerobíte na e-knihy akcie, predaj je veľmi slabý,“ opisuje situáciu Matúš Mládek z vydavateľstva Tatran.
MALÝ PODIEL. Príprava a výroba elektronickej verzie knihy tiež niečo stojí. Je to tak trochu začarovaný kruh. „Akcie môžete robiť krátkodobo, z dlhodobého hľadiska je však jednopercentný podiel e-kníh na tržbách z pohľadu vynaloženého úsilia nerentabilný,“ dodáva M. Mládek. Vlani predstavoval ich podiel na predaných tituloch približne dve percentá. A to je už badateľný rastový trend. „V e-knihách bola v roku 2013 najpredávanejším titulom na Martinus.sk Zlatokopka od Lucie Saskovej, druhú a tretiu priečku obsadil autor kriminálnych románov Dominik Dán s Kráskou a netvorom a novinkou Básnik. Ten bol uvedený až v decembri, ale počína si veľmi dobre. Predovšetkým vďaka tomu, že ide o prvú Dánovu novinku dostupnú vo formátoch bez šifrovania pre všetky čítačky,“ prezrádza Radovan Ščibrany, e-book manažér kníhkupectva Martinus.
Mnohé knihy zatiaľ nemajú svoj elektronický ekvivalent. Tam, kde existujú obe verzie, je záujem čitateľov podobný. Napríklad knihe o Róbertovi Bezákovi sa darí aj v elektronickej verzii.