Nie je jednoduché opísať šťastného človeka. Oveľa jednoduchšie je opísať nešťastného, pretože takých stretávame denne. To sú tie masy ľudí, ktoré neustále hundrú na počasie, nemožnú rodinu, politiku, nespravodlivosť a odkladajú všetko na zajtra. Všetci pritom žijeme v tej istej krajine, zápasíme s podobnými problémami, no každý ich riešime inak. Niektoré situácie občas aj nezvládame. Neraz máme pocit, že v živote robíme niečo, čo nás ničí, ale nevieme presne, čo to je. Vyvoláva to v nás napríklad pocity viny, strachu či priveľkej naviazanosti na partnera, na dospelé dieťa alebo rodiča.
Uznávaný americký motivátor Wayne W. Dyer vo svojej knihe, ktorá je označovaná za veľký bestseller, opisuje práve takého „citlivé zóny“, v ktorých často klameme samých seba a pre ktoré sa nechtiac dostávame do cyklov sebadeštrukčného správania len preto, lebo si namýšľame, že isté veci robíme správne. Jeho kniha predostiera pozitívny prístup k dosiahnutiu šťastia – prístup, ktorý sa zakladá na zodpovednosti za svoje činy a na osobnom odhodlaní v kombinácii s chuťou žiť a túžbou byť človekom, ktorým práve chceme byť. Tento prístup podľa autora nie je zložitý, vyžaduje len zdravý rozum. Treba dodať, že sa k tomu dá dopracovať aj pomocou jeho návodov, no ich rozuzľovanie pritom rozhodne nie je oddychovým čítaním.
Autor v každej kapitole rozoberá jednu problémovú zónu, odhaľuje príčiny sebaklamu, poukazuje na jeho viditeľné prejavy a ponúka najbežnejšie frázy, ktorými si svoje chybné myslenie ospravedlňujeme. Okrem podrobnej diagnostiky ponúka aj praktické riešenia na to, ako spúšťače našich reakcií v citlivých zónach zvládnuť a nedať im moc nad našimi emóciami, správaním a životom. Každá kapitola je pritom písaná ako terapeutické sedenie. Vždy sa odkrýva jedna citlivá zóna aj s analýzou, čo jej pravdepodobne predchádzalo. V jej závere je návrh na riešenie. Tieto závery sú však použiteľné len pre tých čitateľov, ktorí to so zmenou svojich chybných stereotypov myslia vážne.