Jeho kniha Kapitál v 21. storočí (Capital in the Twenty-First Century) získala status celebrity, stala sa bestsellerom. Autora prirovnávajú ku Karlovi Marxovi, nemeckému filozofovi 19. storočia, ktorý analyzoval princípy kapitalizmu a ponúkol svetu riešenia. V časti sveta ich neúspešne vyskúšali.
Odozva Pikettyho knihy sa pripisuje tomu, že skúma rast nerovnosti v súčasnej spoločnosti. Prirovnanie ku Karlovi Marxovi odmieta, čítanie jeho spisov bolo preňho náročné, vraj sa mu to vlastne ani nepodarilo. Iste vie, že Marxove prognózy sa takmer do jednej nenaplnili. Zhovievavejšie komentáre nedávajú Thomasovi Pikettymu marxistickú nálepku, označujú ho za moderného európskeho ľavičiara.
Ústrednou tézou Kapitálu v 21. storočí je, že kapitalistický systém, bez zásahov zvonka, rozširuje rozdiely medzi bohatými a chudobnými, tak ako to robil vždy. Od začiatku priemyselnej revolúcie v západnom svete bola návratnosť investícií a kapitálu vyššia než príjem z práce. T. Piketty tvrdí, že situácia v polovici 20. storočia, keď sa tento trend obrátil, bola len odchýlkou od normálu. Vtedy dve svetové vojny a Veľká kríza zničili majetky a sociálnodemokratickí politici sa snažili tieto straty nahradiť prerozdeľovaním. Robili to dlho po roku 1945.