Práve sa chystáme na prvú disciplínu atletických súťaží v Olympii. Na prvý pohľad to vyzerá ako na letnom športovom tábore. O zábavu nebola núdza, ale venovali sme sa tu aj – a predovšetkým – vážnejším veciam.
AKO PRE KOHO. Keď sme sa s Natáliou Oršulovou-Smoleňákovou s mandátom Slovenského olympijského výboru vybrali reprezentovať Slovensko v Olympii, nevedel som, čo presne očakávať. Téma tohtoročného stretnutia „Olympijské hodnoty: rešpekt k rôznorodosti“ znela dosť akademicky. Našťastie, dvesto účastníkov z 96 štátov predstavovalo dostatočne rozmanitú zmes na to, aby sme tému zatraktívnili a zároveň sa snažili ju posunúť aj na praktickú úroveň.
Ukázalo sa, že olympizmus je síce jedna veľká všeobjímajúca myšlienka, ale zároveň pre každého znamená niečo iné. Kým v Európe a Severnej Amerike sa skôr zamýšľame nad tým, ako prostredníctvom športu čeliť nástrahám civilizačných chorôb, inde stále dumajú, ako zabezpečiť, aby sa aj ženy mohli venovať športu a pritom dodržiavať vlastné kultúrne zvyklosti. Aj preto bolo sympatické, že Katar, ktorý vôbec prvýkrát vyslal ženu na letnú olympiádu až do Londýna v roku 2012, mal tento rok v Medzinárodnej olympijskej akadémii dve ženské zástupkyne a jedného muža.