„Daň z internetu vo forme, v akej bol návrh predložený parlamentu, nemožno zaviesť‚” vyhlásil v piatok ráno v pravidelnom rozhovore pre maďarské Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Proti vládnemu návrhu zaviesť zdanenie internetu protestovali v uplynulých dňoch desaťtisíce Maďarov v Budapešti i v ďalších maďarských mestách. Od nástupu vlády Fideszu v roku 2010 to boli najväčšie protivládne protesty.
„Návrh zákona bude potrebné po sviatkoch upraviť a v polovici januára by sa mali začať celonárodné konzultácie o internete - o jeho regulácii a finančných záležitostiach," povedal V. Orbán.
Poznamenal, že technickú úpravu dane - rozšírenie telekomunikačnej dane o internet - navrhla vláda preto, lebo telekomunikácie prenikajú už aj na internet a daňový systém by mal sledovať prirodzený vývoj.
V zmysle predloženého návrhu by horná hranica mesačného zdanenia internetu v prípade obyvateľstva bola 700 forintov (2,27 eura) a v prípade právnických osôb 5000 forintov (16,32 eura) a daň za každý začatý gigabajt prenesených dát mala byť 150 forintov (49 centov) s očakávaným nárast štátnych príjmov o dvadsať miliárd forintov (65,3 milióna eur). Vláda však trvala na tom‚ že daň nebudú znášať používatelia‚ ale len prevádzkovatelia internetu.
Podľa vyjadrenia V. Orbána sa stáva, že ľudia spochybňujú zavedenie novej dane, terajšia diskusia sa však dostala na úplne zlú koľaj. „Daň z internetu sa nemala vôbec dotýkať odberateľov, mali ju platiť poskytovatelia služieb," zdôraznil premiér. Dodal však‚ že „Za týchto okolností daň z internetu jednoducho nemožno zaviesť."