Znamená to, že náš vzťah k základným hodnotám, akými sú sloboda či tradícia, od ktorých sa odvíja aj pohľad na inú sexuálnu orientáciu či interrupcie, má biologický základ.
Neurológ Read Montague z technologického výskumného ústavu v americkej Virgínii nedávno zistil, že s politickými názormi veľmi úzko súvisí sklon k znechuteniu. Ľudia, ktorí sú zvlášť citliví na hnusné veci, napríklad zvratky, vnútornosti alebo zdochliny, majú sklon radiť sa ku konzervatívnej časti politického spektra. Magnetickou rezonanciou
R. Montague skenoval reakcie mozgov dobrovoľníkov pri pohľade na súbor osemdesiatich obrázkov, ktoré boli príjemné či odporné, hrozivé alebo emočne neutrálne. Pri hnusných obrázkoch sršali mozgy konzervatívcov aktivitou v bazálnych gangliách, v amygdale a v oblastiach, ktoré spracúvajú emócie a pozornosť.