Dvaja zhruba päťdesiatroční colníci na albánsko-macedónskych hraniciach opakujú dookola: „Café, café!“ Po hodine a pol, odkedy môj opel zavesili na zdvihák v dielni v areáli colnice, som na ňu vážne dostala chuť. Pokiaľ by vám v podobnej situácii márnomyseľne napadlo, že strážcovia hraničného teritória vás chcú neohrabaným spôsobom pozvať na kávu, nechajte si zájsť chuť. Formulkou „café, café“ vás Albánec nebalí. Slušne si len od turistu pýta drobné na kávu. V roku 2011 vyhodnotil Lonely Planet Albánsko ako cestovateľskú destináciu číslo jeden.
MIKROKORUPCIA. Ešte relatívne nedávno si mohlo Albánsko gratulovať k prvenstvu v objeme vypestovanej konopy indickej. Marihuana zarábala na chlieb tisíckam domácich. Údaje o objeme produkcie sa rôznia. Len na ilustráciu – marihuanový gang v mestečku Lazarat pri jednom z tohtoročných policajných záťahov spálil dôkazy, teda marihuanu, za tri miliardy eur.
Aj Európska únia súhlasne prikyvuje, že Albánci majú čo doháňať – najmä v oblasti práva, organizovaného zločinu a korupcie. Krajina je podľa Transparency International najskorumpovanejšou na Balkáne a po Bielorusku, Rusku a Ukrajine štvrtým najskorumpovanejším štátom Európy.