V anglicky hovoriacich krajinách dostala meno „hen of the woods“. Pri pohľade z diaľky totiž pripomína sliepku zatúlanú v lese. Trsovnica lupeňovitá (Grifola frondosa), vďaka svojím rozmerom len ťažko prehliadnuteľná, patrí medzi významné liečivé huby.
Od bežnejšieho vejárovca obrovského (Meripilus giganteus) sa líši menšími rozmermi a pretrvávajúco belavou dužinou, ktorá sa po poranení nesfarbuje do čierna. Trsovité plodnice bývajú bohato rozkonárené a zakončené sivohnedými vejárovitými klobúčikmi. Tieto podivné kreatúry sa objavujú v lete a na jeseň na kmeňoch a koreňoch listnáčov, najmä dubov a jedlých gaštanov. Dospelé plodnice huby maitake, ako ju volajú v Japonsku, môžu výnimočne vážiť až 40 kilogramov a dosahovať pol metra v priemere. Na konzumáciu sú však vhodné len mladé, ešte mäkké plodnice. Príliš staré exempláre sú totiž ťažko stráviteľné.
V tradičnej čínskej a japonskej medicíne sa podzemné zásobné hľuzy huby – skleróciá používali na podporu imunitného systému. Podobné útvary má aj trúdnik klobúčkatý (Polyporus umbellatus), na východnom Slovensku známy ako „barania hlava“, ktorý je taktiež zaujímavý z medicínskeho hľadiska. V Ázii boli skleróciá tohto trúdnika tak intenzívne vyzbieravané, že v mnohých oblastiach dnes patrí medzi vzácne druhy húb. Vráťme sa však k liečivým účinkom maitake. Táto huba obsahuje oveľa širšie spektrum polysacharidov ako iné liečivé huby. Podľa najnovších vedeckých výskumov je schopná regulovať krvný tlak a krvný cukor, či znižovať cholesterol. Beta-glukány, z ktorých najznámejším je grifolan, dokážu zlepšovať imunitu a zvyšovať odolnosť voči vírusom. Zistilo sa, že prášok zo sušených plodníc je účinný aj proti HIV či chrípke. Klinické štúdie navyše ukázali, že pri liečbe niektorých nádorových ochorení dokáže huba maitake potláčať negatívne účinky chemoterapie. Odporúča sa ju preventívne užívať pri častých stresoch, najmä osobám s oslabenou imunitou.