Ak chcete vlastniť nóbl reštauráciu, potrebujete si prenajať priestor na lukratívnom mieste. Najlepšie v centre mesta. Treba najať kvalitného kuchára, ktorý nie je lacný, a zaplatiť šikovných čašníkov. To všetko stojí dosť peňazí. A keď nebudete mať veľa zákazníkov, váš sen o reštaurácii sa môže rýchlo skončiť. Svedčia o tom aj meniace sa názvy podnikov. Stačí sa pozrieť do centra väčších miest.
Gastronomický biznis sa dá robiť aj inak. Prenajmete si lacnú jedáleň pri veľkom podniku, zaplatíte jednu či dve kuchárky, ktoré jedlo aj vydávajú a popritom vedia poumývať riad. Keď denne obslúžite stovku zákazníkov, môžete zarobiť viac ako majiteľ nie veľmi úspešnej luxusnej reštaurácie. Profit zisťoval, ako funguje biznis „táckarní“.
VEĽKÁ TLAČENICA. Konkurencia v lacnom stravovacom biznise je obrovská. Okrem pohostinstiev či reštaurácii sú tu pouličné stánky s rýchlym občerstvením alebo donáškové služby. „Tlak na cenu, sortiment a kvalitu je veľký. Krčmy s menu sú naši najväčší rivali. Navyše reštaurácie zväčša žijú najmä z obedového menu, nie z večerí,“ hovorí Martin, žilinský podnikateľ, ktorý prevádzkuje dve jedálne. V tomto biznise sa ocitol skôr náhodou. Ponúkli mu na predaj jednu prevádzku. Keď- že podnikal v inej oblasti, poradil sa s manželkou, či by to bola ochotná robiť. Spoločne sa rozhodli ísť do toho, napriek tomu, že v gastronomickom biznise nemali žiadne skúsenosti.