Vždy sa po niekoľkých rokoch objaví produkt, ktorý vyvolá reset vo vnímaní informačných a komunikačných technológií. Napríklad taký cloud či virtualizácia operačných systémov. V súčasnosti ide o horúce pojmy v IT aj vo finančnom svete, ale pre ľudí od mainframov je to súčasť každodennej práce už pol storočia.
Mainframe, vo svojej modernej podobe, totiž vlani oslávil päťdesiat rokov od spustenia prvého stroja radu System/360 vyrobeného IBM. Na rozdiel od predchádzajúcich počítačových systémov, ktoré boli spravidla stavané na konkrétne účely, napríklad vedecké výpočty či účtovníctvo, „tristošesťdesiatka“ bola univerzálna a mierila na vedecké aj komerčné trhy. Jej výhodou bola schopnosť emulovať (napodobniť jeden systém iným) staršie systémy od IBM. Firmy tak mohli používať softvér, na ktorý boli zvyknuté, ale na novom hardvéri. A to funguje dodnes.
SLÚŽIA TAKMER VŠADE. IBM tak položilo základy konceptu, ktorému dnes hovoríme počítačová plat- forma. „Ak si zákazník kúpi nový mainframe a nainštaluje nový operačný systém, všetko, čo mu tam fungovalo predtým, napríklad v šesťdesiatych rokoch, mu pobeží aj v roku 2014. Z dôvodu upgradu hardvéru nebude nútený robiť žiadne úpravy softvérového vybavenia,“ vysvetľuje Milan Svátek, viceprezident pre softvérový vývoj spoločnosti CA Technologies.