ilmový trh si dnes nevyžaduje čoraz väčšie množstvo rôznorodých snímok ako pred niekoľkými rokmi, ale silné príbehy inšpirované realitou a schopné obstáť v kinách. Producenti musia rešpektovať trend, že snímky určené do kinoproducie musia mať v sebe niečo, čo iné audiovizuálne produkty nemajú. Naopak, treba akceptovať, že filmy pre DVD, televízne kanály alebo VOD potrebujú byť čo najlacnejšie a musia byť nakrútené inak ako filmy určené pre kiná.
EKONOMIKA FILMU. V Berlíne sa tento rok objavilo niekoľko skutočne veľkých titulov a pozoruhodných pravdivých príbehov. Napríklad film Woman in Gold s Helen Mirrenovou, nakrútený vo veľkom štýle podľa skutočného príbehu ženy, ktorá bojuje proti rakúskej vláde. Chcela totiž získať späť obraz od Gustava Klimta zabavený nacistami pred sedemdesiatimi rokmi. Snímka bola uvedená v mimosúťažnej sekcii Berlinale Special.
„Diváci chcú od filmu niečo iné ako predtým,“ povedal v Berlíne Martin Moszkowicz z nemeckej produkčnej a distribučnej firmy Constantin Film. „Snímky, ktoré prežijú, sú dnes buď spoločensky kritický main- stream, alebo filmy so špičkovým hereckým obsadením.“ Veľké filmové príbehy dopĺňajú žánrové snímky. Akčné adventúry sú stále obľúbenejším žánrom. A tiež, ako povedal David Garrett z britskej firmy Mr. Smith Entertainment, dôležitú úlohu zohral tento rok pád eura voči doláru. „Niektoré filmové spoločnosti nakúpili doláre vopred, aby na trhoch nestratili. Tie snímky, ktoré počítali v eurách, na tom boli tento rok horšie. Najhoršie zo všetkých sú na tom ruské produkčné a distribučné spoločnosti, ktoré ničí hospodársky úpadok krajiny a padajúce ceny ropy,“ vraví D. Garrett.