V spoločnosti Softec tvoria štyridsať percent zamestnancov ľudia, ktorých si sami vychovali ešte ako študentov informatických odborov na Slovenskej technickej univerzite (STU) a Matematicko-fyzikálnej fakulte UK. Napriek tomu im niečo chýbalo, na niečo ich škola nepripravila. „Absolventom často chýbajú takzvané soft skills, mäkké zručnosti, ktoré sú nevyhnutné pri práci s klientmi,“ povedal pre Profit Ľuboš Korbaš, manažér ľudských zdrojov Softecu.
VÝHODA MNOHOSTRANNOSTI. V praxi väčšina absolventov rieši tieto problémy‚ ako sa vraví‚ za jazdy‚ rovno v zamestnaní. V lepšom prípade má firma pre svojich zamestnancov systém vzdelávania. V tom horšom to musí človek zvládnuť sám. Softec takýto program má. Aktívne počúvanie, asertívne správanie, manipulačné techniky, projektové riadenie, voľba vhodných slov do analytických textov – to všetko je v ňom podľa slov Ľ. Korbaša zahrnuté.
Aj mnoho ďalších firiem si svojich zamestnancov vychová podobným spôsobom. Ale keď si študent už počas štúdia uvedomí, čím všetkým by mal doplniť svoje odborné vzdelanie, stáva sa jasným favoritom vo výberových procesoch. „Ak si máme vybrať z dvoch kandidátov na pracovnú pozíciu s rovnakými odbornými kvalitami, určite si vyberieme toho, kto absolvoval niečo navyše z oblastí, kde získal mäkké zručnosti, má prípadne aj nejaké humanitné vzdelanie,“ hovorí Ľ. Korbaš.