Zmenili si priezvisko z Pécz na Appony‚ čo je maďarský názov Oponíc, a celé meno rodu si neskôr upravili na „Apponyi de Nagy Appony“ – Apponyiovci z Veľkých Oponíc. A tak túto šľachtickú rodinu voláme dodnes.
Oponické hradné panstvo predtým často menilo svojich majiteľov, najskôr patrilo korune, Čákovcom, potom zase korune. A práve od cisára získali panstvo Apponyiovci, ktorí hrad obývali až do prvej polovice 17. storočia. V roku 1645 hrad postihol rozsiahly ničivý požiar, nikto z rodiny však už vtedy na hrade nebýval. Majitelia sa presťahovali do pohodlnejšieho renesančného kaštieľa v Oponiciach.
V histórii rodu boli viacerí vysokí vojenskí velitelia‚ ktorí sa vyznamenali na rôznych európskych bojiskách. Ale nielen to. V 18. storočí prežívala rodina asi najväčší rozmach. Pričinil sa o to Anton Juraj Apponyi (1751 – 1817), významný mecén, podporovateľ vied a umenia, miestodržiteľský radca v Rijeke a významná osoba viedenského dvora. Za svoj pomerne krátky život toho stihol naozaj veľa a s jeho menom sa spája i slávna Apponyiovská bibliotéka. Základy knižnice položil v roku 1774. Miloval všetko‚ čo súviselo s umením. Zbieral a skupoval knihy, obrazy slávnych majstrov a v neposlednom rade finančne podporoval aj hudobných géniov.