Virtuálny Plos One im čoraz viac konkuruje novým biznis modelom publikovania: autori si sami platia náklady na zverejnenie i recenziu, a tak môže mať príjemca všetko zadarmo.
CESTA K MEGAŽURNÁLOM. Našinec s predstavami o platoch vedcov na Slovensku si povie, to nemôže fungovať. Čo je v domácich podmienkach zatiaľ trochu utópia, funguje vo svete viac než dobre. V Plos One a jeho klonoch, iných megažurnáloch, zverejnili v roku 2012 až 47-tisíc vedeckých článkov. Trend stúpa tak rýchlo, že vlani to už mohlo byť aj 80-tisíc, presné údaje ešte nie sú k dispozícii. Tento odhad uviedol Pete Binfield, bývalý vydavateľ Plos One a spoluzakladateľ megažurnálu PeerJ na konferencii OpenCon 2014. „Ak aplikujete biznis model APC (systém, v ktorom vydavateľské náklady platí autor) online v móde otvoreného prístupu, tak vytvoríte v podstate megažurnál,“ vysvetľuje tento princíp vo svojej prezentácii.
Kritérium čítanosti v tomto modeli nahrádza kvantita publikovania. Keďže internet je nekonečný, také môžu byť aj výnosy. „Autori oceňujú, že otvoreným prístupom k svojim článkom získavajú oveľa širšie obecenstvo. Ako megažurnál zároveň pokrývame široký okruh oblastí, autori majú teda možnosť prístupu aj k materiálom mimo ich úzkeho okruhu bádania. Autori zároveň uvádzajú významný nárast počtu citácií ich publikácií,“ uvádza P. Binfield pre Profit o svojich skúsenostiach.