Ide o najväčšie české nástenné dielo. Znázorňuje miestnych rodákov a významné osobnosti, ktoré aspoň časť života spojili s Plzňou. Nevošli sa všetci. Chýbajú rodáci – spevák Karel Gott i spoluzakladateľ divadiel Na zábradlí a Semafor, spevák, skladateľ, básnik, herec Jiří Suchý.
Osobností zobrazených na maľbe je napriek výberu požehnane. Musí tam byť, samozrejme, Václav II. (1271 – 1305), ktorý založil mesto Nová Plzeň. Aj vodca husitov Jan Žižka z Trocnova, ktorý tam krátko prebýval, cisár Rudolf II., ktorý do Plzne ušiel z Prahy pred morovou hrozbou.

Theatrum MundiZdroj: Ján Blažej
Muž, ktorý lezie na oblúkovú lampu, je Juhočech František Křižík (1847 – 1941), slávny český vynálezca, Edisonov žiarovkový konkurent, ktorý sa usídlil v Plzni a zriadil si vlastnú dielňu na výrobu jeho slávnych oblúkových lámp. S nimi prerazil aj na zahraničné trhy. Muž s veľkými fúzmi je plzenský rodák Emil rytier Škoda (1839 –1900), invenčný technik a vynálezca, veľkopodnikateľ, ktorý založil prvú českú oceliareň a vytvoril základy jednej z najväčších európskych zbrojoviek.
Veľkomesto strojárov a piva však bolo aj rodiskom Jiřího Trnku (1912 – 1969), výtvarníka, ilustrátora, bábkara a jedného z legendárnych zakladateľov svetového animovaného filmu. V Plzni sa narodil aj vynikajúci herec Miroslav Horníček (1918 – 2003). Na gymnáziu tam študoval skladateľ Bedřich Smetana (1824 – 1884).
Z Plzne vyrážali po Česku na vozoch a neskôr autami kočovné bábkové divadlá Josefa Skupu (1892 – 1957). Ten v Plzni vyrezal legendárne bábky Spejbla a Hurvínka. Založil divadlo, nazvané po slávnych postavičkách, ktoré potom presťahoval do Prahy, a prešiel s ním kus sveta.
V Plzni skonal spisovateľ, dramatik a herec Josef Kajetán Tyl (1808 – 1856). Po ňom sa volá aj staré divadlo z devätnásteho storočia, ktoré takmer nepostavili. Na radnici si preň totiž vyhradili miesto niekdajšieho populárneho parku a rybníka, kam chodili ľudia kŕmiť labute a tí sa vzbúrili.

VideomappingZdroj: Ján Blažej
Stovky skvelých programov
O právo byť tohoročným európskym hlavným mestom kultúry súťažila Plzeň a Ostrava. Zvíťazila Plzeň. Vyše šesťsto podujatí, čo po celý rok ponúka, sa považuje za najrozsiahlejší kultúrny projekt v novodobej českej histórii. Druhým tohoročným európskym hlavným mestom kultúry je belgický Mons.
Šesť zo šesťsto
Čas vyhradený na podujatia v Plzni ako Európskom hlavnom meste kultúry 2015 sa preklápa do druhej polovice, rovnako bohatej ako tá prvá. Akurát výber, čo by sa dalo stihnúť, je ťažký. A to, čo si človek zaškrtne v katalógu hrubom poldruha centimetra, je výber veľmi subjektívny. Napríklad:- Open-air Bohemia Jazz Fest – jeden z najväčších letných džezových festivalov v Európe. Námestie republiky, júl.
- Royal de Luxe – trojdňový sprievod gigantických francúzskych bábok ulicami Plzne – 28. až 30. augusta.
- Výber 40 portrétov maorských náčelníkov, ktoré koncom 19. storočia vytvoril plzenský rodák Gottfried Lindauer. Pôsobil na Novom Zélande. (Výstava je v Západočeskej galérii do 20. septembra.)
- Domus – Pútnické mesto dizajnu. Spolu 35 projektov od 26 autorov i kolektívov z 11 krajín Európy. V kreatívnej zóne Depo 2015 do konca roka.
- Deväť týždňov baroka – stretnutia s barokovou i súčasnou kultúrou v prostredí barokových pamiatok v deviatich regiónoch Plzenského kraja. Koncerty, výstavy, ale aj regionálna gastronómia. Od 29. júna do 30. októbra.
- Festival polievky – prvý český. Na Námestí Republiky budú 6. septembra variť v štyridsaťlitrových kotloch najlepšie polievky plzenskej i západočeskej kuchyne.
- A bonbónik na záver:
- Koncert Deep Purple, legendárnej britskej hardrockovej skupiny – 28. októbra v ČEZ Aréne.
Viac o programoch na www.plzen2015.cz
Na januárovom otvorení v réžii Petra Formana, syna svetoznámeho filmového režiséra Miloša Formana, vpochodovali do centra na Námestie Republiky štyri prúdy hercov, akrobatov, hudobníkov a ďalších umelcov, symbolizujúcich štyri plzenské rieky.