Uganda
Východoafrická krajina‚ kde polovicu z tridsiatich miliónov obyvateľov tvoria deti do 14 rokov.
Žije tu štyridsať rôznych etnických skupín, ktoré hovoria 42 rôznymi jazykmi. Úradným jazykom je angličtina.
Tretina Uganďanov sú katolíci, tretina protestanti, moslimov je 16 percent.
Národný park kráľovnej Alžbety je najväčšou turistickou atrakciou Ugandy. Má takmer dvetisíc štvorcových kilometrov.
Je domovom desiatich druhov primátov, ďalších 95 druhov cicavcov a vyše šesťsto druhov vtáctva.
Bývajú v osade len pár kilometrov od mestečka. Ich búdy (lebo chatrče by bolo priveľmi vznešené slovo) stoja na vŕškoch uprostred polí. Doviedli nás k nim dvaja mladí muži. Jeden z nich tvrdí, že je tiež Pygmej, aj keď strednou postavou a džínsovým kompletom vôbec nepripomína malého lesného človeka.
FUTBAL S HANDROU. ,,Ľudia z tejto osady predtým bývali priamo v džungli,“ vysvetľuje Stano, ktorý pozná pygmejský príbeh. ,,Zaoberali sa lovom zvierat a zbieraním lesných plodov. Ale keď vznikol národný park, kde je lov zakázaný a voľný pohyb ľudí obmedzený, úrady ich presťahovali sem, mimo pralesa‚ s predstavou, že sa z nich stanú roľníci. Nuž, ako je zrejmé, nestali.“
Kým sa teda Pygmejovia stali? Vykorenenou skupinou, ktorá nechce a evidentne ani nevie zmeniť svoj odveký spôsob života. Nečudo. Veď pôvodne boli na Zemi všetci ľudia lovcami a zberačmi v nekonečných lesoch. Trvalo nám tisícročia, kým sme sa naučili byť roľníkmi alebo pastiermi. A tými sme boli vlastne donedávna, kým neprišla priemyselná revolúcia.

Zdroj: Mikuláš Sliacky
Chodíme od búdy k búde. Sú to chatrné stavby, pozliepané z blata a prútia, namiesto strechy majú zdrapy igelitu‚ v lepšom prípade stanovej celty. Vnútri nič, len zablatený kus molitanu‚ akože matrac. Pred búdou ohnisko a dva-tri otlčené hrnce.
Dospelí posedávajú obďaleč, sprvu zazerajú, nechcú sa dať fotografovať, pýtajú peniaze. Deti sú zvedavé a milé ako všade na svete, len mimoriadne otrhané a špinavé. Chlapec s handrovou loptou sa so mnou skamaráti, keď s ním chvíľu driblujem a podarí sa mu dať mi „jasličky“.