Hodnotenie rizikových faktorov patrí medzi najúčinnejšie spôsoby zlepšovania bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP). Európsky prieskum o nových a vznikajúcich rizikách v podnikoch (ESENER 2) ukázal, že až 90 % európskych firiem považuje pravidelné vyhodnocovanie rizík za užitočný spôsob, ako im predchádzať. Jedno z kľúčových zistení je, že čím vyššia je participácia zamestnancov na chode organizácie (formálnej alebo neformálnej), tým vyšší je aj ukazovateľ kvality práce a BOZP.
„Prieskum ESENER 2 poskytuje komplexný obraz o tom, ako sa v súčasnosti riadi bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci na európskych pracoviskách. Výsledky sú veľmi dôležité pre tvorcov politík na národnej a európskej úrovni, pretože jasne dokumentujú, že existuje široký priestor na zlepšenia v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku,“ hovorí poslanec Európskeho parlamentu Ole Christensen, ktorý je zároveň spravodajcom pre Strategický rámec EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie rokov 2014 – 2020.
Cieľom prieskumu ESENER 2 bolo zistiť, ako sa v súčasnej praxi riadi bezpečnosť a ochrana zdravia – a najmä, aké sú nové a vznikajúce riziká, napr. psychosociálne riziká. Prieskum mapuje situáciu v organizáciách všetkých veľkostí, vrátane mikropodnikov s 5 až 10 zamestnancami. Otázky prieskumu boli adresované v danej organizácii osobe s najväčšími poznatkami o BOZP. Respondenti identifikovali hlavné rizikové faktory vo svojej organizácii a opísali, ako ich riadia.