Mnoho správ, o ktorých denne čítame v novinách, sa nás nijako výnimočne nedotkne. Na chvíľu sa zamyslíme, povzdychneme si nad krutosťou osudu a o pár minút sa už venujeme nejakým bežným činnostiam. Ešte nedávno sa mnohým z nás téma vojny zdala neskutočne vzdialená. Dnes sa k nám tlačí z rôznych strán. Nasiaknutá vo vreckách utečeneckých kabátov.
Spočiatku nikto neveril
„Vojna k nám prišla neohlásene. Ešte pred dvoma rokmi sme bežne vstávali do práce a frflali na budík. Priatelia z Nemecka nám do poslednej chvíle neverili, že sa u nás skutočne bojuje. Informácie o munícii vnímali ako novinársku kačicu. Presviedčali nás, že vojna na európskom kontinente v 21. storočí je len ekonomický lobing,“ hovorí ukrajinská ilustrátorka Romana Romanyšynová.
So svojím umeleckým a životným partnerom Andrijom si vždy mysleli, že základom mieru je milujúca rodina a že dobro môžu šíriť krásou v umení. „História je však plná príkladov, ako zverstvá páchali aj ľudia z príkladných rodín, s výborným vzdelaním obklopení najvyberanejším umením,“ zamýšľa sa Andrij Lesiv.
Jediné, v čo dnes s Romanou veria, je vnútorná sila človeka. Tá je aj hlavnou témou ich knihy pre deti, ktorá získala už viacero európskych cien. Príbeh nazvaný Vojna, ktorá zmenila Rondo učí detí deti na celom svete vyrovnať sa s vojenským konfliktom.

Zdroj: archív štúdia Agrafka
O vojne treba hovoriť
Vďaka ilustrovanému príbehu psíka, holubice a svietiaceho mimóna si deti ľahšie odpovedia na otázky: Prečo prišla vojna? Čo urobí s mojím domovom? Čo môžem spraviť ja?
„Dospelí si neraz myslia, že tragédie‚ ťažké veci by mali pred deťmi zatajovať. Deti však žijú v rovnakom svete ako my. Ak im nevysvetlíme, čo sa deje, získajú len útržkové informácie a to ich zmätie ešte viac. Za každých okolností musia byť v obraze. Len s nimi potrebujeme diskutovať trochu iným jazykom,“ hovoria autori.