Cukrovar, kláštor, meštiansky dom či šľachtický palác. Aj tam môžete zložiť hlavu pri cestách po Belgicku. Ale ak si chcete užívať výhľad na prekrásne udržiavané jazero, štebotanie vodného vtáctva a jemný šum jeho vĺn, tak potom si vyberte plniareň nápojov. Hoci dnes z nej zostala už iba jediná starodávna, ale krásne vyleštená plnička. Umiestnili ju v loby pri recepcii a tí, ktorí nepoznajú históriu päťhviezdičkového Château du Lac, možno budú šomrať, prečo tam tá stará rároha zavadzia.
SICÍLIA VO FĽAŠKE. Zakladateľa firmy Johna Charlesa Martina priviedlo v roku 1909 spoza kanála‚ z anglického Newmarketu, do belgických Antverp obchodovanie s citrusmi. Do významného prístavného mesta privážali tovar loďami zo Sicílie, kde sa im na južanskom slnku skvele darilo. Cesta sa občas predĺžila a nákladu hrozila skaza skôr, ako sa dostal do čaju u tých, ktorí si vtedy exkluzívne plody mohli dovoliť konzumovať.

Zdroj: Martin's Hotels
Preto J. Ch. Martin vymyslel spracovanie citrusov na rôzne ovocné nápoje pod značkou Globe. Odtiaľ bol už iba krôčik k podpisu licencie so spoločnosťou Schweppes. Písali sa tridsiate roky‚ keď sa podnikavý Angličan rozhodol kúpiť od Rhinelandského opátstva zámoček Château na brehu jazera Genval. Rozhodnutie pre toto miesto vzdialené od Bruselu zhruba hodinku cesty verejnou dopravou malo prozaický dôvod. V susedstve bol prameň skvelej minerálnej vody, vďaka ktorej tam chodili ľudia z celého okolia. Stala sa aj základom slávy tamojších kúpeľov, ktoré tam vyrástli.

Atmosféra mestečka LeuvenZdroj: Martin's Hotels
OTEC TONIKU. J. Ch. Martin však z novozískanej budovy neurobil kúpeľný dom, ako mnohí očakávali. Ba ani víkendový dom, kam by chodil tráviť s rodinou chvíle voľna. Mal totiž cieľ naplno rozbehnúť vlastný biznis. V priestoroch zámočka nastaval fľaškovacie stroje a spustil výrobu horkastej tonikovej vody pod názvom Schweppes Indian Tonic. Preslávila značku po celej Európe. Majiteľovi sa očividne darilo, a tak sa rozhodol prikúpiť aj sedemnásťhektárové jazero Genval, na ktorého brehu plniareň stála. To bola takisto prezieravá investícia. Dnes dáva pekne udržiavané jazero, z ktorého vystrekuje do výšky prúd vody z osvietenej fontány, tomuto miestu pridanú hodnotu. Zámoček však medzitým celkom zmenil osadenstvo

Patershof v bývalom kostoleZdroj: Martin's Hotels
Vedenie firmy totiž prevzala nová generácia podnikateľského klanu – vnuk zakladateľa firmy a jeho menovec John Martin. Usúdil, že využívať objekt na takom prekrásnom mieste, navyše blízko metropoly Belgicka, ako plniareň nápojov je mrhanie peniazmi. A tak sa ho rozhodol prestavať na luxusný hotel. To bolo v roku 1981. Presvedčený o veľkom potenciáli hotelového priemyslu v Belgicku hľadal medzeru na trhu – a našiel ju v konferenčnom cestovnom ruchu.
OSOBNÝ DOTYK. Túto hodnotu ešte viac tušila jeho manželka Huguette. Bola to ona, kto vniesol do ich hotelového biznisu ešte niečo osobnejšie – cit a nadšenie pre dizajnérstvo. Vďaka jej skvelým nápadom a pod jej vedením sa stará fabrika premenila na konferenčné centrum a luxusný päťhviezdičkový hotel pod názvom Château du Lac. Otvárali ho v roku 1982 a neskôr k nemu prikúpili ešte neďaleký romantický viktoriánsky vidiecky dom Manoir du Lac.