Veerle Praetová má luxusný krajčírsky salón v starom dome v centre Brúgg. Objednávky prijíma s vážnou podmienkou – svadba nesmie byť na poslednú chvíľu. Skvostné svadobné šaty sa totiž pripravujú celé mesiace, tie najzložitejšie takmer rok.
O čosi ďalej je Sun Mae, obchod s ručne vyrábanou luxusnou dámskou spodnou bielizňou. Nohavičky a podprsenky v módnych nadčasových farbách vrátane baklažánovej a šampusovej sú tiež zdobené fragmentmi z nádherných čipiek. Kto si myslí, že salón má názov po majiteľke s mandľovými očami a črtami, ktoré naznačujú jej východoázijský pôvod, je na omyle. Majiteľka sa volá Nele Cattryssová.
Pochádza síce z Južnej Kórey, meno má však od flámskych manželov, ktorí si ju ako malé dieťa adoptovali. V belgickej rodine sa rozvinul jej vzťah k hudbe, tancu, zamilovala sa do čítania i písania. Študovala klasickú gitarovú hru, sociálnu a kultúrnu prácu a desať rokov ju zamestnávalo obchodovanie. V roku 2012 si napokon ako absolventka početných návrhárskych kurzov, s trpezlivosťou a vytrvalosťou východoázijských génov otvorila obchodík s vlastnými kreáciami spodnej bielizne.

Zdroj: Martina Brunovská
SERENA STORY. Správny biznis by mal mať story. Ak sa dá, tak aj love story. Tá čipková hovorí, že v západoflámskom meste, ktoré sa po holandsky volá Brugge, po francúzsky Bruges, po nemecky Brügge a po slovensky Bruggy, žila pred štyristo rokmi krásna, smutná a nešťastná Serena.
Ľúbila totiž mladíka Arnouta, ale na svadbu nemala čas. Časy boli také, že musela sedieť pri kolovrátku a priasť od rána do večera, aby uživila štyroch bratov a štyri sestry. Raz kamsi musela odísť, ale bola taká unavená, že si cestou sadla pod strom a zdriemla.
Aj strom zacítil jej smútok, preto vyronil z halúzok a listov strieborné nite, ktoré jej padli na zásteru a splietli sa do čipky s nádherným vzorom. Tá čipka bola taká zvláštna, že len čo ju zazrel bohatý obchodník, okamžite ju kúpil. Serena si vzor od stromu zapamätala a vypaličkovala.
Potom ešte veľa ráz, pretože dámam v meste sa tak páčil‚ že ho tiež chceli mať. Bol to podnikateľský príbeh ako z dnešného Profitu. Šikovná dievčina zbohatla, mohla si svojho Arnouta vziať za muža a spolu žili šťastne až do smrti.

Veerle PraetováZdroj: Ján Blažej
Bruggy: Niekoľko rarít
- V Kostole svätej krvi chránia jednu z najcennejších kresťanských relikvií – ampulku s niekoľkými kvapkami krvi a vody, ktorou bolo vraj umyté telo mŕtveho Krista.
- V Múzeu Groeninge visia obrazy Jana van Eycka, Hieronyma Boscha a ďalších stredovekých flámskych majstrov preslávenej bruggskej školy.
- V kurióznych múzeách sú aj zbierky diamantov, čipiek, história slávnej belgickej čokolády a dokonca aj starých lámp či „pomfritov“, teda hranolčekov, ktoré nie sú americkou, ale belgickou špecialitou.
- V Kostole Matky Božej nájdete Michelangelovu Madonu s dieťaťom z carrarského mramoru, jedno z mála jeho diel mimo Talianska.
- Na Trhovom námestí každú štvrťhodinu znie najväčšia zvonkohra na svete. Českí turisti zaznamenali, že medzi stovkami skladieb v podaní štyridsiatich siedmich zvonov je aj jedna od Antonína Dvořáka.
MORE A MENO BURZY. Bryggja bola minca‚ ale toto slovko v reči starých obyvateľov pobrežia znamenalo aj niečo ako prístavné mólo. Neinformovaný súčasník môže byť mólom zaskočený, lebo z Brúgg je to k moru‚ do dnešného námorného prístavu Zeebrugge po súši až dvadsať kilometrov.