Z tých, čo si nejakú rezervu vytvárajú, viac ako polovica si plánuje odkladať na dôchodok. Informácie o financiách pritom najviac získavajú z internetu, od priateľov, z televízie, ale aj od finančných poradcov. Ak by si mali do budúcna požičať, bolo by to na konsolidáciu dlhov alebo na pokrytie neočakávaných výdavkov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti GFK medzi zákazníkmi Providentu.
Podľa výsledkov prieskumu si 36 percent Slovákov myslí, že najbližší rok sa v ich finančnej situácii nič nezmení, 11 percent však očakáva výrazné zlepšenie, tretina len nepatrný posun dopredu, no štyri percentá vidia svoju situáciu výrazne horšie. Vnímanie Slovákov tak kopíruje názory opýtaných v ostatných európskych štátoch. Dôvodom, prečo Slováci rozmýšľajú pozitívne, je očakávanie lepšieho príjmu v zamestnaní, zmena osobnej/rodinnej situácie. Osemnásť percent počíta s novou prácou. Negatívny výhľad respondenti pripisujú najmä zvýšeniu životných nákladov, odchodu do dôchodku a obavám z choroby.
Polovica európskych respondentov nemá žiadne peňažné úspory, na Slovensku 42 percent opýtaných. Z tých, ktorí nejaké financie ušetria (37%), každý šiesty odloží viac ako 270 eur. Ak zvažujeme šetriť na dôchodok, hlavným dôvodom je snaha postarať sa v seniorskom veku sám o seba a vyrovnať chýbajúci príjem z práce. Skoro polovica Slovákov si nemôže v tomto čase dovoliť odkladať na penziu.