Pre svet je štyridsaťtriročný informatik z Indie zatiaľ málo známou postavou. S jeho menom sa stretli nanajvýš fanúšikovia niektorých technologických výdobytkov a systémov. Väčšina z nás však používa niečo‚ v čom mal Sundar Pichai „prsty“.
O ABECEDU ĎALEJ. Pred svojím povýšením totiž pracoval v Googli ako šéf vývoja a bol zodpovedný napríklad za systém Android či novší prehliadač Google Chrome. Ako sa ale tento nenápadný Ind vyšvihol tak rýchlo až na najvyšší post v globálnej spoločnosti? Aká práca je za ním a čo stojí pred ním? Čo všetko sa pod jeho vplyvom zmení? Podobné otázky rozvírili nielen technologické vody, ale aj finančné trhy.
Google ako jedna z najhodnotnejších spoločností na svete totiž má svoju váhu a už ohlásenie nového šéfa v tlačovej správe spôsobilo, že akcie firmy vzrástli o viac ako päť percent. Zakladateľom firmy s najväčším podielom tento krok zarobil vyše štyri miliardy dolárov. Niečo za tým všetkým asi bude. Mnohí spolu s výmenou na čele očakávajú nástup výrazných zmien, ale na tie najzásadnejšie nový výkonný riaditeľ v podstate nemá vplyv. Jeho vymenovanie neznamená ani to‚ že by sa doterajší šéfovia a zakladatelia firmy Larry Page a Sergey Brin vzdávali svojich mandátov. Tá najväčšia zmena sa totiž udiala ešte pred vymenovaním S. Pichaia. Firma zmenila štruktúru a Google je dnes dcérskou spoločnosťou novovzniknutého holdingu Alphabet (v preklade „abeceda“).
„Bolo potrebné oddeliť naše záujmy. V čase‚ keď sa najväčšie spoločnosti dneška utápajú v komforte, by bolo najväčšou chybou nereagovať na zmeny. Technologická revolúcia na nikoho nečaká a prispôsobiť sme sa potrebovali aj my,“ uviedol v stanovisku zakladateľ L. Page. Spoločnosť Alphabet‚ ktorej budú šéfovať spoluzakladatelia Googlu‚ zahrnie Google, vlajkovú loď internetových aktivít‚ ako aj iné sesterské spoločnosti, napríklad X Lab (výskum a vývoj) či Calico.
NIE JE NOVÁČIK. V Googli je mnoho ľudí, ktorí tvrdo pracujú. Pracoval Sundar‚ ktorý dostal na starosť Google‚ tvrdšie? Taktiež tam mnohí premýšľajú inovatívne. Bol inovatívnejší? Argumentov, prečo vybrali do pozície šéfa práve jeho‚ je nepochybne viac. O tých pravých vedia najlepšie L. Page a S. Brin. Jedným z dôvodov bolo pravdepodobne aj to, že so Sundarom všetci dobre vychádzajú a má dobrý vplyv na ľudí. „Rýchlo premýšľa aj hovorí. Rovnako rýchlo vie pochopiť ľudí a pointu, vidieť víziu‚ smerovanie,“ uviedol na sociálnych sieťach jeho kolega Robert Love.
V mnohých vyvoláva pocit milého a nadšeného „šprta“ s detským úsmevom, ale on rozhodne netrpí sociopatickou potrebou presadzovať si vo firme svoje a opíjať sa predstavami, že budúcnosť patrí len a len jeho predstavám, tak ako mnohí v Silicon Valley.
„Sundar má talent na vytváranie nových produktov, ktoré sú technologicky perfektné a zároveň na používanie jednoduché. A rád sa púšťa do veľkých vecí, pričom nie je politický,“ uviedol na margo nového šéfa L. Page.