Dušou i telom je športovkyňa. Najskôr sa venovala lezeniu, chodievala na vodu a na hory, bicyklovala, bežkovala a behala. Úplne prvý raz sa na popruh vo vzduchu skúsila postaviť v roku 2008 na horolezeckom výlete vo Francúzsku. „Mali sme tam počas odpočinkového dňa natiahnutý popruh pri vode a všetci ho do večera v pohode prešli. Okrem mňa a kamaráta. Paradoxne‚ obaja dnes chodíme ako highlineri. Dva roky som sa vyhovárala, že to nie je nič pre mňa, ale potom som stretla priateľa Kuba. Vtedy za ním prišla najlepšia svetová highlinerka Faith Dickeyová z USA a ja som s nimi strávila neuveriteľný večer, keď sme sa rozprávali o tom, čo všetko im highline prináša,“ spomína A. Kuchařová na svoje začiatky.
SÚBOJE VO VZDUCHU. Slackline je balansovanie, chodenie a skákanie na popruhu upevnenom medzi dvoma bodmi, napríklad medzi stromami. Na rozdiel od klasického chodenia po lane nie je popruh natiahnutý napevno, ale je viac alebo menej pružný. Nastavenie slacklinu je okolo metra nad zemou, uchytenie koncov je jednoduchšie a nemá pomocné lano. Anna je však highlinerka: „Chodím po popruhu, ktorý je upevnený vo výške. Je široký dva a pol centimetra a môže byť upevnený niekde v prírode, ale i v meste. Najskôr sa trénuje nízko nad zemou a koho to baví, môže pokračovať chôdzou vo výške. Systém je bezpečný, používame dvojitý popruh a istenie.“
Keď highliner spadne, ocitne sa približne meter a pol pod popruhom‚ po ktorom kráčal. Musí sa potom vyšplhať hore, znovu sa postaviť a ísť ďalej. Aby to bolo naozaj bezpečné, je pod hlavným popruhom napnutý ešte zabezpečovací popruh s vlastným kotvením.
Na popruhoch sa dá robiť všetko možné. Existuje niekoľko oficiálnych športových disciplín: Trickline je freestylové cvičenie na popruhu, v ktorom sa súťaží formou battlu‚ teda súboja. Pri tréningu sa potrebujete naučiť pestrú škálu dynamických a statických trikov. Speedline je rýchla chôdza, v ktorej sa súťaží tiež formou súbojov. Longline je chôdza po dlhých popruhoch nízko nad zemou. Pointa je prejsť bez pádu čo najdlhší popruh. Highline je takmer to isté‚ ale vysoko nad zemou. Cieľom je takisto prejsť čo najdlhšiu trasu.

Zdroj: Jan Šimůnek
AŽ „NA DREŇ“. Pre Annu je to šport, ktorý miluje a zároveň je pre ňu cestou sebarozvoja. „Cestujem po nádherných miestach, stretávam sa s úžasnými ľuďmi a chodím si vo vzduchu. Znova a znova sa nechávam popruhmi vyzvať, aby som išla až na dreň. Najkrajší zážitok pre mňa je, keď zo seba dokážem vydať všetko. Keď v sebe dokážem vyvolať to správne rozpoloženie, tak je to pre mňa aj forma meditácie. Myslím, že viacerým slacklinerom ide predovšetkým o zážitky‚“ hovorí a vzápätí vykresľuje vzrušujúci obrázok‚ ktorý by mnohým pripadal ako číre šialenstvo.
Predstavte si, že idete po popruhu a je taký dlhý, že takú vzdialenosť ste ešte nikdy neprešli. Hádže to s vami, už ste za polovicou a začínajú sa vám triasť kolená. Na chvíľu stratíte pozornosť, pretože už kráčate vo vzduchu päť minút. Popruh sa začína vlniť. Cítite, ako vlna beží po popruhu ku kotveniu na oboch stranách. Tam sa odrazí a vracia sa k vám. Na každý z koncov však vlna dorazí v inej chvíli. Už ste si tú predstavu vytvorili?
„Nemyslíte na to, že ste urobili chybu, sústredíte sa na brucho a na dýchanie‚“ rozpráva Anna presne o tomto momente. „Vaše telo je pripravené na čokoľvek, je v harmónii s rozbúreným popruhom. Prichádza prvá vlna od bližšieho kotvenia a hneď za ňou druhá. Výdych, sústredenie a robíte ďalší krok. Áno! Stále stojíte na popruhu. Zalieva vás blaho, ktoré prerastá do sústredenosti na ďalšie kroky. Neviete koľkokrát to ešte zažijete, kým dôjdete na koniec. A či vôbec. Ale isté je, že všetko je len na vás.“
CHCE TO TRPEZLIVOSŤ. Po istom čase začala Anna učiť chôdzu po popruhoch aj iných. Ak by ste to chceli vyskúšať‚ má pre začiatočníkov pár užitočných rád: „Popruh sa pri prvom stretnutí s vašou nohou nekontrolovateľne roztrasie a vy si poviete – veď to nie je možné, aby som po tomto niekedy chodil. Netreba sa tomu poddať.“
Na túto aktivitu sú špeciálne popruhy. Základná súprava‚ ktorá stojí okolo päťdesiat eur‚ je poskladaná tak, že prakticky každý zvládne popruhy bezpečne napnúť. Najdôležitejšie je nájsť si na slackline to správne miesto. Vybrať si vysoké a pevné zdravé stromy a ich kôru ochrániť bandážou alebo obtočenými kúskami koberca. Popruhy by nemali križovať cestu či chodník. Pokiaľ ste na verejnom mieste, mali by ste rešpektovať pravidlá‚ ktoré tam platia. Najskôr si však treba správne napnúť popruhy. Anna vysvetľuje‚ že by nemali byť vyššie ako vaše kolená a dlhšie ako päť metrov. Pretože čím dlhšie sú popruhy, tým je chôdza po nich náročnejšia. Keď si ich dáte nižšie, nebudete sa báť pádu a zvládnete viac pokusov, kým sa vaše nohy unavia. „Pri chôdzi klaďte nohy rovnobežne s popruhom. Mierne pokrčte kolená, spevnite brucho. Narovnajte chrbát a zdvihnite ruky vysoko nad hlavu. Pozerajte sa do bodu na konci popruhu alebo na kôru stromu. Nehľaďte pod nohy, lebo to vám na rovnováhe nepridá. A najmä – buďte trpezliví!“ prízvukuje šampiónka.
Sama je dôkazom‚ že nikomu to nejde okamžite. Prvé kroky možno zvládnete urobiť až po hodine skúšania a predtým z popruhu aj päťdesiatkrát spadnete bez náznaku akéhokoľvek zlepšenia. Nie je dôležité popruh hneď prejsť, každou sekundou, počas ktorej udržíte rovnováhu, sa vaše telo učí...