Platobný systém „zaplať, koľko chceš“ je založený na jednoduchom princípe – zákazník sa sám rozhodne, akú cenu preňho niečo má. V niektorých prípadoch je minimálna cena určená, v iných nie. Nejde o žiadnu novinku, v zahraničí sa tento model biznisu rozšíril už v rôznych oblastiach.
Zrejme najznámejším príkladom je populárny Disneyland, zaviedol ho na fotografie, ktoré si návštevníci môžu zakúpiť pri atrakciách. Pracovníci zábavného parku testovali, čo sa stane, keď fixnú cenu zrušia a začnú zábery predávať za ľubovoľnú sumu s informáciou, že polovica z nej poputuje na charitu. Na ich počudovanie sa projekt nielen uživil, ale stretol sa aj s pozitívnou odozvou.
UMELCI V PREDVOJI. Veľký potenciál má táto forma obchodovania v umení. V roku 2007 predstavila anglická skupina Radiohead album In Rainbow a fanúšikom dala možnosť stiahnuť si skladby na internete za dobrovoľný príspevok. Rekordné zisky to kapele neprinieslo, ale odvaha k takémuto kroku ju slušne zviditeľnila.
Populárny spisovateľ Paulo Coelho časť svojej tvorby zverejnil na internete na stiahnutie alebo čítanie online a k tomu len stručne uviedol, že zaplatiť môže ten, komu sa text páčil. Na podobnom princípe fungujú aj niektoré divadlá, napríklad Fulton Theatre v britskom Lancastri či Stockton Arts Centre v mestečku Stockton-on-Tees, tiež vo Veľkej Británii. A s frázou „vstupné dobrovoľné“ ste sa už mohli stretnúť aj na Slovensku.
Systém „pay what you want“ uplatňujú už dokonca aj reštaurácie‚ kde bol dosiaľ známejší slogan „eat what you want“ – „zjedz koľko vládzeš“‚ za jednotnú cenu. Ukážkovým príkladom je americká nezisková organizácia One World Everybody Eats (Jeden svet‚ každý sa naje, OWEE) založená v roku 2003 v Salt Lake City. Rozvinula koncept kaviarní a reštaurácií, kde zákazník zaplatí toľko, koľko môže či uzná za vhodné. Okrem toho si môže sám určiť aj veľkosť porcie, čo eliminuje potravinový odpad a pomáha obmedzovať prejedanie. Pracujú tu dobrovoľníci a klienti, ktorí na jedlo nemajú, môžu sami zaplatiť hodinou práce.
V súčasnosti je na svete zhruba päťdesiat komunitných podnikov, ktorým organizácia OWEE pomohla s naštartovaním projektu. Medzi posledné patrí Grace Cafe v meste Danville v Kentucky a ďalšie sa plánujú. Koncept oslovil aj nadáciu Jona Bon Joviho, ktorá pred pár rokmi otvorila JBJ Soul Kitchen – jedáleň s dušou v New Jersey.
Za podobnými príkladmi netreba letieť za oceán, v českej metropole už niečo vyše roka funguje čajovňa Dharmasala. Exotický čaj si v nej vychutnáte za dobrovoľnú cenu alebo aj zadarmo. Zatiaľ sa nenašiel nikto, kto by odišiel bez zaplatenia. Ako píšu tvorcovia myšlienky, „začať s dôverou k ľuďom je fajn“.
ETICKÝ NÁKUP. Pätica slovenských dobrovoľníkov z občianskeho združenia The Last Corporation – Oliver Czirák (29), Lukáš Csicsola (29), Miloš Horváth (34), Peter Ščigulinský (28) a Karol Urban (58) – sa zhoduje, že základom dobrého biznisu by mala byť dôvera, zodpovednosť, transparentnosť a kooperatívnosť. „Súčasný ekonomický systém z nás vychováva v prvom rade konkurentov, presadzujúcich svoje potreby aj na úkor iných. Dôsledkom toho je umelé vytváranie nedostatku, plytvanie zdrojmi, malá ohľaduplnosť voči životnému prostrediu a rastúca nedôvera medzi ľuďmi. Svet by mohol vyzerať oveľa lepšie, keby zákazníci a obchodníci nesúperili o cenu, ale stali sa z nich partneri, ktorí chcú nakupovať a predávať tak, aby to prospelo všetkým,“ predpokladá Oliver Czirák, koordinátor projektu.

Zdroj: One World Everybody Eats
Vysvetľuje, že práve znechutenie z neetického boja o lepší biznis ich s priateľmi priviedlo k myšlienke vybudovať na Slovensku obchod, ktorý by sa pokúsil o revolúciu v nakupovaní.
„ETIshop je model predpokladajúci, že sa na trhu stretne maximálne transparentný obchodník, ktorý sa nebude báť otvorene hovoriť o svojej cenotvorbe, nákladoch a príjmoch, so zodpovedným zákazníkom, ktorý v súčasnom systéme tiež vidí nedostatky. Obe strany musia byť presvedčené, že našu spoločnosť by mali podopierať hodnoty ako humanizmus, kooperácia a dôvera, dokonca aj v oblasti, akou je obchod,“ dopĺňa ho kolega Lukáš Csicsola.
Na tom postavili svoj e-shop. Vystupujú pod občianskym združením so živnostenským oprávnením podnikať‚ pracujú ako dobrovoľníci.